פינטו הודה במתן שוחד - והורשע: לאחר דחיות רבות שנגרמו עקב מצבו הבריאותי, הרב יאשיהו פינטו חצה את הכביש מבית החולים "איכילוב" בתל אביב בו אושפז אל בית המשפט המחוזי בעיר, שם הודה בעבירות המיוחסות לו כחלק מעסקת הטיעון עליה חתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סגן נשיא בית המשפט המחוזי, השופט עודד מודריק, שאל את פינטו האם הוא מכיר את כתב האישום נגדו. הרב השיב שהוא מכיר - והודה באישומים. השופט מודריק הרשיע את פינטו בכפוף להודאתו במתן שוחד לקצין המשטרה תנ"צ אפרים ברכה, הצעה למתן שוחד ושיבוש מהלכי משפט.

"אמרנו שהרב יכבד את הסדר הטיעון וזה מה שהוא עשה", אמר עו"ד אייל רוזובסקי, פרקליטו של פינטו, לאחר הדיון. "למרות מצבו הבריאותי, הוא הגיע לארץ לפי החלטת בית המשפט כבר בראשית השבוע. מצבו הרפואי קשה".

השלב הבא הצפוי במשפט הוא שלב הטיעונים לעונש שהוקדם לעוד שבועיים, 28 באפריל - זאת לאחר שעורך דינו של פינטו ביקש זאת מהשופט עקב מצבו הבריאותי הרעוע של מרשו. הרב צפוי להישאר בארץ עד לדיון הנוסף בעניינו - ואחריו יוכל לשוב לארה"ב. בין עדי האופי שצפויים להעיד לטובת הרב יהיה הסופר וחתן פרס נובל לשלום אלי ויזל.

סאגה של התחמקויות

בדיון הקודם לפני כחודש דרשו בפרקליטות - בעקבות ההתחמקויות של הרב מהדיונים - להוציא לו צו הבאה לישראל ולחלט את הערבויות שהפקיד בסך שבעה מיליון שקלים. כמו כן איימו בפרקליטות לבטל את הסדר הטיעון.

שלשום, בשיחה עם מקורביו, הבהיר הרב שהוא יגיע לישראל מלווה ברופאו האישי. "איננו בורחים מאיש, אין זו דרכנו", אמרו. "נתייצב עם האמת שלנו".

הורשע במתן שוחד ונכלא. פינטו (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
הורשע בעבירות המיוחסות לו. פינטו | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90בהנחה שבית המשפט יאשר את ההסדר, שבמסגרתו הודה הרב פינטו במתן שוחד בסכום של 100 אלף פרנק שוויצרי לתת ניצב אפרים ברכה, תדרוש הפרקליטות עונש של עד שנת מאסר.

מישיבת "שובה ישראל" של הרב נמסר בתגובה: "המנהיג הרוחני, הרב יאשיהו פינטו, התייצב היום בבית המשפט בראש זקוף ומורם על מנת לכבד את הסדר הטיעון עליו חתם מול המדינה. בניגוד להערכות הציניות של פרקליטות מחוז ת״א, הרב פינטו הגיע לישראל והתייצבותו לדיון נעשתה עוד בטרם קיבל לידיו את מכתב השחרור מהמחלקה הקרדיולוגית בביה״ח איכילוב בה עבר אתמול צינתור. למרות מצבו הרפואי ועובדת היותו של הרב אדם שאינו בריא הסובל משלל מחלות, נחוש הרב פינטו לנהל מאבק משפטי לגבי העונש שייגזר עליו".

עו"ד אפרת נחמני-בר מסרה בשם אפרים ברכה: "אנחנו מביעים שביעות רצון שלמרות כל הניסיונות לעכב ולהשהות את ההליך, הייתה היום התקדמות משמעותית בהליך עשיית הצדק. חשוב להזכיר שהרב פינטו ניסה לשחד את ברכה, שהפגין יושרה מעל ומעבר, דיווח על הניסיון ולמעשה הוביל לתפיסתו של פינטו ולבניית מארג ראיות חד משמעי בנוגע לאשמתו".

עוד הוסיפה: "למרבה הצער, פינטו עשה ככל שביכולתו על מנת להתנקם באפרים ברכה ולנסות להכפיש את שמו ולהכתים אותו, לכאורה, בפרשיות שוחד שלא היו ולא נבראו. אנחנו שמחים שבית המשפט העליון טיהר באופן חד משמעי את שמו של ברכה מכל צל של חשד לפגיעה בטוהר המידות - וכיום אנחנו ניצבים במצב שבו אף אחד לא יכול להתבלבל: אפרים ברכה הוא אדם טהור וישר דרך - והרב פינטו הוא עבריין מורשע. זהו המצב העובדתי, זו התמונה המשפטית - ואין בלתה".

בהכנת הידיעה השתתף יאיר שרקי