פרסום ראשון: סוף לבריחה שהביכה את רשויות אכיפת החוק בישראל? מרי אגדז'ניאן, שאמורה הייתה להיכנס לכלא בנובמבר 2017 ל-26 חודשי מאסר לאחר שהורשעה במרמה בנסיבות מחמירות של עולים חדשים קשי יום שביקשו לקבל דיור ציבורי ונמלטה לחו"ל - נעצרה היום (שני) בארמניה במסגרת צו מעצר של האינטרפול שהוצא לבקשת ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

אף אחד לא שם לב להיעלמותה עד לתחקיר שפורסם בתאגיד השידור הציבורי (כאן 11). "יש לי דרכון זר, יצאתי מהארץ עם דרכון זר", היא אמרה בשיחה בלעדית עם החדשות. "ברחתי מאי צדק, כדי להיות עם הילדה שלי", הוסיפה אגדז'ניאן ששימשה בעבר כמזכירתו של חבר הכנסת לשעבר של סטס מיסז'ניקוב.

בדיקת הדרכונים בנתב"ג (צילום: החדשות)
נמלטה עם דרכון זר - ואף באה לביקור | צילום: החדשות

"מרשתי הביעה את רצונה לשוב לישראל ולרצות את עונש המאסר שנגזר עליה ובלבד שהאחראים האמיתיים לביצוע הפשעים בגינם נשפטה, יועמדן לדין אף הם", מסר היום סניגורה של אגדז'ניאן, עו"ד קובי מרגולוב ממשרד כ"ץ, מרגולוב, הראל.

היא הבטיחה לעולים טיפול וקיצור הטיפול בעניינם בתמורה לעשרות אלפי שקלים כספי שוחד. הכסף נעלם. "הייתי מעורבת בסיפור והייתי זו שהעבירה את המעטפות, אבל לא הייתי ראש הפשע כמו שהציגו אותי", היא אמרה. "כן ידעתי שאני עושה משהו לא חוקי אבל לא ראיתי דרך אחרת. אותם אנשים שהעבירו לי שוחד היו בטוחים שאין להם דרך חוקית לקבל את הדירות".

"לא ייתכן שהגתה והוציאה לפועל לבדה את תוכנית המרמה הזו"

רק בת 20 היא ניהלה את לשכת ח"כ מיסז'ניקוב, הייתה בת הזוג של מנהל סניף ראשון לציון של ישראל ביתנו וסגן ראש עיריית ראשון לציון. היא אומרת שהייתה אישה מוכה ושאת כספי השוחד ותרגילי העוקץ עשתה עם ובשביל בן הזוג, שהכה אותה בלי הרף.

"הגעתי למשטרה כולי כחולה ממכות", טענה. "אף אחד לא טרח לשאול אותי למה הגעתי במצב כזה, המשטרה לא עשתה דבר בשביל לבדוק את מה שסיפרתי. אני לא יודעת מי היה ראש הפשע, אלא רק מול מי עבדתי". בערעור הקל בית המשפט המחוזי בעונשה אחרי שקיבל את טענת סניגורה, עו"ד קובי מרגולוב, שלא סביר שהגתה והוציאה לפועל את תכנית המרמה הזו.

עו"ד קובי מרגולוב (צילום: חדשות)
עו"ד קובי מרגולוב | צילום: חדשות

סיפור הבריחה שלה מביך את רשויות האכיפה בישראל. לפני כמה חודשים היא אפילו הגיעה לכאן לביקור משפחתי - נכנסה ויצאה באין מפריע. "יצאתי מהארץ עם דרכון זר כתיירת, היה לי גם את הדרכון הישראלי שלי עליי", היא מספרת. "זה הזוי שחודשיים אחרי שברחתי מהארץ הגיע להורים שלי מכתב צו העיכוב יציאה מהארץ שלי. הייתי מאוד רוצה לחזור לארץ אבל לא לשלם מחיר על מה שלא עשיתי".