אין תמונה
"פייסבוק מהלכת אימים על אזרחים"

פייסבוק ישראל הגישה היום (ראשון) ערעור לבית המשפט העליון על ההחלטה להחזיר את העמוד "סטטוסים מצייצים" לרשת החברתית, כך פורסם לראשונה בחדשות 2 Online. "פייסבוק מנסה להלך אימים על אזרחים שחלילה יעיזו לצאת נגדה ומשקיעה את כל המשאבים האינסופיים שלה נגד האזרח הקטן", מסר עו"ד גיא אופיר שמייצג את מנהלי העמוד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"טרם קראנו את פרטי הערעור", הוסיף אופיר. "ברגע שנחשף לפרטי התביעה נגיב בהתאם". בתום מאבק משפטי הכריע בחודש שעבר בית המשפט לטובת העמוד בתביעתו נגד הרשת החברתית. העמוד, שהיה פעיל כחמש שנים והפך לאחד הפופולריים בישראל עם למעלה מ-700 אלף עוקבים, נסגר בתחילת שנת 2015 על ידי פייסבוק. אם ההחלטה תישאר על כנה, הדף ישוב לפעילות מלאה ועורכיו יפוצו במאות אלפי שקלים.

אין תמונה
אבי לן, מייסד "סטטוסים מצייצים"

בפייסבוק פנו במקביל להחלטת בית המשפט המחוזי לערכאה הגבוהה יותר בעליון על מנת לעכב את ההחלטה, שקבעה שהעמוד יוחזר לאוויר ונפסקו למייסד העמוד אבי לן ועורך דינו גיא אופיר החזר הוצאות בסך 225 אלף שקלים. 

עמוד "סטטוסים מצייצים" פועל כלקט של הסטטוסים והפוסטים הטובים והמעניינים ביותר מרחבי הרשת בעיני עורכי הדף שמרוכזים במקום אחד. מדי שבוע נהגו לצפות בעמוד כ-3 מיליון משתמשים וכמיליון וחצי היו מגיבים בעמוד. אולם לפני כמעט שלוש שנים התפרסמה באתר גלובס כתבה שעסקה בקידום סטטוסים ממומנים באתר. עורכי העמוד לא הכחישו זאת, אך טענו שהדבר הוצג במפורש בתקנון העמוד והמטרה היתה לאפשר להם להתפרנס מהעמוד שבו השקיעו את מיטב זמנם וחסכונותיהם.

עו
עו"ד גיא אופיר | צילום: באדיבות המצולם

יומיים לאחר פרסום הכתבה פייסבוק סגרה את העמוד בטענה שקידום תוכן ממומן באופן זה מנוגד למדיניות החברה. עורכיו, שניסו ליצור קשר עם החברה על מנת להסדיר את העניין ולהשיב את הדף לפעילות, נתקלו בחוסר מענה בשל כך שפייסבוק לא מאפשרת יצירת קשר עם גורם אנושי. לאחר שבריאיונות לתקשורת, שסיקרה בהרחבה את הסיפור, הכריז העורך כי "יצא למלחמה נגד פייסבוק", הודיעה החברה כי הדף ייסגר לצמיתות.

בעקבות כך פנו עורכי הדף אבי לן ועדי בנטוב סילשי לבית המשפט, שקיבל הכרעה בסוגיה. לפי החלטת בית המשפט, הדף יוחזר לפייסבוק כפי שהיה ערב סגירתו ובנוסף תשלם הרשת החברתית לעורכים 75 אלף שקלים ושכר טרחה בסך 150 אלף שקלים. "הניצחון הכי גדול שלי על פייסבוק", סיכם גיא אופיר עורך הדין של השניים בסטטוס שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו.