31 שנים היא בפרקליטות, בשש השנים האחרונות פרקליטת מחוז המרכז, אבל בסוף היא התובעת מתיק הנשיא משה קצב ויש רגע אחד דרמטי שלא יוצא לרונית עמיאל מהראש. "מה שאני זוכרת זה שבית המשפט מקריא ואומר 'החלטנו להרשיע את הנאשם באישום הראשון', ועוברות איזה עשר שניות ואתה שומע נהמה שעולה מהפיר של בית המשפט מלמטה, מאיזה קהל של מפגינים או מפגינות", היא מספרת. "ועם זה היה לי מאוד קשה, עם הנהמה הזו, עם השמחה הזו. אני זוכרת שיצאתי ואמרתי שזה לא יום שמח. זה היה יום נורא בעיניי, באמת. מבחינה לאומית תקרא לזה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

זה התחיל רחוק משם, זה היה אחד מרגעי השפל של הפרקליטות, אולי השפל הגדול ביותר. קצב ביטל את הסדר הטיעון, ביזה את היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, הפרקליטה שהובילה את התיק התפטרה על רקע חילוקי דעות, ואז עמיאל קיבלה שיחת טלפון ממזוז שביקש ממנה לנסות ולשקם את ההריסות.

"הוא התקשר ואמר לי: 'אני רוצה לבקש ממך בקשה לא פשוטה. אני מבקש שתנהלי את התיק'. מבחינתי אני מאוד לא רציתי. הרגשתי שזה ממש להכניס ראש בריא למיטה חולה". עמיאל לא אמרה מיד לא, היא ביקשה לחשוב. את ההחלטה היא כבר קיבלה רחוק מכאן, בפולין, בביקור במחנה ההשמדה אושוויץ.

צפו בסיפורים המעניינים של 30.6 לאורך השנים (צילום: קובי גדעון, פלאש 90, חדשות)
קצב, ארכיון | צילום: קובי גדעון, פלאש 90, חדשות

"מדריכה של קבוצה אחרת הצביעה על הבית ממול ואמרה 'זה הביתן היהודי, חנך אותו נשיא שלכם, חיים הרצוג'", סיפרה עמיאל. "ואז היא אומרת להם, היה כאן עוד סלע, של ביקור של נשיא אחר, אבל מישהו עקר אותו בגלל איזה בעיות שיש עם הנשיא הזה. ואני עומדת שם ואני אומרת – הבושה הזו הגיעה עד אושוויץ, והעניין הזה לטפל בזה נפל בחצר שלי, אני לא רוצה את זה, אבל זה גדול ממני וזה חשוב ממני".

התיק היה אז במצב אנוש, ועמיאל, כך חשף אמנון אברמוביץ', הייתה המומה מחולשת הראיות. "אני אמרתי 'הוא סירה מחוררת, והים סוער, ואני מבקשת שיתנו לנו למלא את החורים ולהשלים את החקירה'. היה לי ברור שניצב עבריין מין".

שופט בית המשפט העליון מני מזוז (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
"אחראי להורדת נשיא מכסאו". מזוז | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

כשהוגש בסופו של יום כתב אישום נגד קצב, שעליו חתמה עמיאל, מטבלת האישומים חסרה מתלוננת אחת, אורלי רביבו, א' מבית הנשיא, הצעירה שפוצצה את הפרשה כולה. "כשאתה הולך על תיק, אם אתה חושב שיש בו סיכוי סביר להרשעה, ההכרעה המקצועית הייתה שסיכוי להרשעה במקרה זה איננו מספיק", היא מסבירה.

על מזוז והכוונה לחתום על הסדר טיעון היא מדברת בהבנה. "מה שהיה בפניו היה תיק קשה מאוד, עם מתלוננת אחת שמתחילה לברוח מאזורי הסבירות להגשה", אמרה. "עם מתלוננות שעניינן התיישן ולא בהכרח יתנו להכניס אותו כחלק מחומר הראיות. האיש הזה לבדו אחראי על הורדת נשיא מכהן מכיסאו והליכה איתו עם תיק מאוד קשה מבחינה ראייתית".