בני משפחת סלומון שנרצחו
ארכיון | צילום:

‏בית הדין הצבאי במחנה עופר גזר היום (חמישי) עונש של ארבעה מאסרי עולם ופיצוי כספי בסכום 1.8 מיליון שקלים על המחבל שרצח שלושה מבני משפחת סלומון בחלמיש ביולי 2017. השופטים הודיעו כי דנו גם בעונש המרבי בחוק - עונש מוות. "מילים לא יכולות לתאר את גודל הזוועה שביצע הנאשם", נכתב בגזר הדין. "קוראים להורות לגורמים הממונים לא להורות על שחרורו של המחבל בכל עסקה עתידית".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לפנינו נפרסה מסכת קשה ומזוויעה, כמעט ולא נמצאו המילים הנכונות כדי לתאר את מעשיו של הנאשם השפל", כתב השופט מנחם ליברמן בהכרעתו. "ספק בעיננו אם ראוי נאשם שכזה להיקרא בן אנוש".

‏השופט דב גלבוע (גרינבוים) היה בדעת מיעוט כי יש להטיל עונש מוות על המחבל. "צפיתי בפניו של הנאשם שמילא פניו בחיוך כל העת, גם אל מול בני המשפחה שתיארו את מעשה הרצח", הסביר. "אני קובע שדינו של הנאשם הוא אחד בלבד - דינו מוות". על כך כתבו השופט ליברמן והשופט היילברון: "ראוי שהוא יישאר כעונש המרבי שבספר החוקים, עונש חמור הזה יש להותיר למקרים קיצוניים ואכזריים במיוחד".

המחבל שביצע את הפיגוע בחלמיש
המחבל | צילום:

"כעת נגזרו ארבעה מאסרי עולם על המחבל הנתעב שרצח בנווה צוף את בני משפחת סלומון, את אבי המשפחה, יוסי סלומון, את הבן אלעד ואת הבת חיה הי"ד, ופצע קשה את אם המשפחה, טובה", כתב שר הביטחון אביגדור ליברמן בחשבון הפייסבוק שלו. "שום מספר של מאסרי עולם לא יספיק כדי להעניש את חיית האדם הזאת שהחיוך עוד מרוח על פרצופה. ליבי דואב עם משפחת סלומון".

בחודש דצמבר האחרון הורשע עבד אל-ג'ליל, שביצע את הפיגוע הרצחני בחלמיש, בגרימת מוות בכוונה (המקבילה לרצח), עבירת ניסיון לגרימת מוות בכוונה ועבירות הסתה. התביעה הצבאית ביקשה להטיל על המחבל שביצע את הפיגוע הרצחני בחלמיש ארבעה מאסרי עולם ופיצוי כספי. 

זירת הפיגוע
זירת הפיגוע בחלמיש | צילום:

בחודש אוגוסט הרשיע בית המשפט הצבאי גם חמישה מקרובי משפחה של המחבל. כלפי החמישה נטען שידעו על כוונת המחבל לבצע את הפיגוע והם הורשעו באי מניעת עבירה. בתחילה הרס צה"ל חלק מבית המחבל, אך בשל הרשעת חלק מבני המשפחה הגישה משפחת סלומון עתירה לבג"ץ בבקשה להרוס את כל הבית.

הריסת חלק מהבית בלבד ולא את כולו התבצעה בשל עתירת ארגוני שמאל שנועדה למנוע פגיעה במשפחה המתגוררת בכפר כובאר. אלא ששבועיים לאחר מכן הורשעו גם בני משפחתו של המחבל באי מניעת פשע ובסיוע. בעקבות ההרשעה פנתה משפחת סלומון לאלוף פיקוד מרכז רוני נומה וליועמ"ש איו"ש בדרישה להרוס את כל המבנה שהמשיך לשמש את משפחתו של המחבל.