מבקש מקלט בדרום (צילום: דורית יורדן דותן)
"הממשלה חייבת לעצור את הגירוש" | צילום: דורית יורדן דותן

אחרי שבית הדין לעררים בירושלים הפך היום (חמישי) את החלטת רשות האוכלוסין וההגירה בעניינו של אזרח אריתריאה שבקשתו לקבל מעמד של פליט נדחתה, ארגון אמנסטי אינטרנשיונל דורש לבטל את הזימונים ואת פסילות בקשות המקלט ולבחון את כולן מחדש. "סוף סוף בית הדין מתקן את העוולה הנוראית הזו וקובע חד משמעית שעריקה כן מהווה עילת מקלט".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הדרישה של אמנסטי מגיעה לאחר שבית הדין קבע שבערר הספציפי חווה האזרח שעתר עונש קשה במיוחד. "הוכח בפני ברף הנדרש ומעבר לכך, כי העורר נענש באופן קשה ובלתי פרופורציונאלי", כתב הדיין אלעד אזר בפסק הדין. "ענישה זו יש לראותה ברדיפה על פי הגדרת מונח זו באמנת הפליטים".

הדיין הוסיף כי המדינה עצמה ציינה שאחת הסיבות שהובילו למדיניות אי ההחזרה של אזרחי אריתריאה היא הענישה הנהוגה כלפי עריקים מהצבא המקומי, אך התחמקה מלהגדיר את הפרקטיקה כ"רדיפה" והחליטה לקרוא לה "ענישה אזרחית". "במקרה הזה אף אין צורך להסתמך על ניסיונם של עריקים אחרים שכן ניסיונו של העורר מדבר בעד עצמו, אמר אזר.

"ממשלת ישראל חייבת לעצור מיידית את תכנית הגירוש", אמרה חן בריל אגרי, קמפיינרית באמנסטי אינטרנשיונל ישראל. "לבטל את זימוני השימועים ואת אלפי הדחיות הפסולות והשגויות של בקשות המקלט של אריתראים ולהעביר את כולן לבחינה מחודשת, ראויה והוגנת אשר תואמת את אמנת הפליטים, את הסטנדרטים הבינלאומיים ואת פסק הדין החדש של בית הדין בישראל".