שאול שמאי. "נגע גם בנו" (צילום: פלאש 90)
שאול שמאי בבית המשפט, ארכיון | צילום: פלאש 90

פרסום ראשון: שאול שמאי, המורה שהועסק בבית ספר יסודי בצפון מתל אביב והואשם בביצוע עבירות מין בתלמידות, הורשע היום (חמישי) במסגרת הסדר טיעון. שמאי הודה בכתב האישום המתוקן והורשע במספר עבירות של "מעשה מגונה בקטינה בנסיבות אינוס". במסגרת הסדר הטיעון אין הסכמה על העונש ורק עוד שלושה חודשים ידון בית המשפט בעונשו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

פרקליטיו של שמאי, עו"ד טלי גוטליב וליאור אשכנזי, ביקשו לדחות את הדיון על עונשו של שמאי - על מנת לצרף למשפט "תיק נוסף שתלוי ועומד בראשון לציון ששם הורשע". עוד ביקשו פרקליטיו של המורה לשלוח אותו לאבחון פסיכודיאגנוסטי על ידי מומחה, ולצורך כך לדחות בחודש או חודשיים את הדיונים על עונשו של שמאי.

"אנחנו רוצים להביא שלל אינפורמציה, יש הערכת מסוכנות מתיק אחר", הוסיפו הפרקליטים - שכינו את בקשת המדינה לדוח הערכת מסוכנות מינית "מסכת ייסורים לא פשוטה". השופט צבי גורפינקל מבית המשפט המחוזי בתל אביב אישר את הבקשה לצרף תיק נוסף, הורה להמתין לתוצאות חוות הדעת והתסקירים של הנפגעות: הטיעונים לעונש יישמעו בחודש אפריל.

הרשיע את שמאי. השופט גורפינקל, ארכיון (צילום: איתי עמיקם)
הרשיע את שמאי. השופט גורפינקל, ארכיון | צילום: איתי עמיקם

העדויות חיזקו את החשדות נגדו

בשלב זה הצדדים דנים באפשרות תיקון כתב האישום ובעבירות בהן יודה שמאי, אך אין הסכמות על העונש. בחודש יוני הואשם שמאי, בן 48 מראשון לציון, בביצוע עבירות מין בבית ספר יסודי בצפון תל אביב.

בחודש שעבר פורסם לראשונה בחדשות 2 על המגעים המתקדמים עם שמאי, נגדו נאספו מספר ראיות חזקות נגד שמאי. מהודעות הקטינים בפני חוקרות הילדים עולה חשד לפגיעה חוזרת ומתמשכת, הודעות שנמצאו כמהימנות. גם ההודעות של הורי הקטינות ועדויות של מנהלת בית הספר ורכזת החטיבה - שהעירו לשמאי על "קרבתו הפיזית החריגה לתלמידות" - חיזקו את החשדות.

עד כה שמאי הכחיש את המיוחס לו וטען כי המעשים בוצעו כחלק מיחס אבהי חם שהעניק לבנות: "יכול להיות שתוך כדי חיבוק אני נוגע בטעות". עם זאת, שמאי הודה שלא עדכן את המנהלת בהרשעתו בעבירת מין.

בפרקליטות ביקשו בעבר לעצור את שמאי עד תום ההליכים בשל "מסוכנותו הגבוהה": בדברי ההסבר לבקשה ציינו בפרקליטות כי "המשיב (שמאי) ביצע סדרה ארוכה של עבירות מין חמורות, בדפוס פעולה חוזר ונשנה כאשר ניצל את היותו מורה, איש חינוך שהופקדו בידיו שלומן וטובתן של הקטינות ועשה בהם שימוש ציני לספוק יצריו. המשיב במעשיו ניצל את מעמדו והשפעתו על הקטינות, נוכח יחסי הקרבה ופערי הכוחות שביניהם, מתוקף היותו המורה והמחנך שלהן".

נגד שמאי הוגש כתב אישום נוסף בגין איסור עיסוק במוסד חינוכי לאחר הרשעה בעבירת מין. על-פי אישום זה, למרות ששמאי הורשע השנה בביצוע מעשה מגונה בילדה מתחת לגיל 14 במספר מקרים שונים, שמאי המשיך לעסוק כמורה בבית הספר - ובכך הפר את חובתו על פי דין שלא לעסוק במוסד לאחר שהורשע בעבירת מין.