שקד וחיות (צילום: החדשות / FLASH90 / Yonatan Sindel)
ארכיון | צילום: החדשות / FLASH90 / Yonatan Sindel

חודש וחצי לפני שתבחר הוועדה לבחירת שופטים את מחליפיהם של שופטי בית המשפט העליון הפורשים יורם דנציגר ואורי שוהם, מתפרסמת היום (שני) רשימת המועמדים הסופית להחלפתם. שרת המשפטים שקד פרסמה את שמות מועמדיה שמצטרפים לרשימת 25 המועמדים וב-22 בפברואר ייבחרו מרשימת המועמדים 2 שופטים חדשים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

פרופסור גדעון ספיר, פרופסור אלכס שטיין, השופטים רם וינוגרד ותמר בזק-רפפורט מבית המשפט המחוזי בירושלים והשופט אשר קולה מבית המשפט המחוזי בנצרת, הם המועמדים של שרת המשפטים איילת שקד. מועמדיה של שקד מצטרפים למועמדים של נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות: השופטים המחוזיים רות רונן, פרופסור עופר גרוקסופף, רון סוקול, משה סובל, ד"ר יגאל מרזל, ושאול שוחט ולמועמדי לשכת עורכי הדין: השופטים חאלד כבוב, קובי ורדי גלעד נויטל ומיכל אגמון-גונן, היועץ המשפטי של הכנסת, עוד אייל ינון, פרופסור יפעת ביטון ועורכי הדין מהמגזר הפרטי: ציון אמיר, נתי שמחוני, אלדד כורש, אסף פוזנר, ובעז בן-צור.

גם שר האוצר משה כחלון, חבר הוועדה לבחירת שופטים, הביא מועמדת משלו - עו"ד ארנה לין העוסקת בדיני עבודה ומייצגת, בין היתר, את ועד עובדי חברת החשמל ואת ההסתדרות. ח"כ נורית קורן מהליכוד הביאה לרשימה את השופט יונתן אברהם מבית המשפט המחוזי בנצרת והיא תומכת גם במועמדותה של פרופסור ביטון.

המועמד המפתיע ביותר לשיפוט בבית המשפט העליון שהציגה שקד הוא פרופסור אלכס שטיין, משפטן שיהיה בעל גישה שמרנית שאם ייבחר לעליון לא יטה להתערב בעבודת הכנסת או הממשלה. שטיין שימש 17 שנות כמרצה באוניברסיטה העברית. בנוסף, במהלך 33 השנים האחרונות שימש עורך דין פעיל בארץ.

מועמד נוסף של שקד הוא פרופסור גדעון ספיר מאוניברסיטת בר אילן. ספיר, שהוזכר כמועמד של שקד גם בסבב הבחירה הקודם, מתגורר בגוש עציון עם משפחתו ובעבר למד בישיבת ההסדר "הר עציון". את ההתמחות במשפטים עשה אצל שופטת העליון בדימוס, דליה דורנר. את השכלתו האקדמית רכש בארץ ובארה"ב וכיהן כפרופסור אורח בנורת'ווסטרן ובאוניברסיטאות טורונטו הקנדית ומונש האוסטרלית.

שקד הציגה כמועמדים גם את השופטים רם וינוגרד ותמר בזק-רפפורט מהמחוזי בירושלים, שופטים דתיים שנחשבים על ידי שקד כשמרנים בהשקפותיהם. וינוגרד עלה ארצה ב-1967 מארה"ב. הוא למד בישיבה התיכונית "נתיב מאיר" בירושלים, שירת ביחידה מובחרת והוסמך לרבנות בישיבת הר עציון. בשנת 1994 סיים בהצטיינות את לימודי המשפטים באוניברסיטה העברית אח"כ התמחה בבית המשפט העליון, אצל השופט אליעזר גולדברג.

בזק-רפפורט היא שופטת דתייה שהתמחתה בבית המשפט המחוזי שבו היא כיום מכהנת כשופטת. היא מכהנת גם כמ"מ אב בית הדין לחוזים אחידים והייתה מועמדת לתפקיד הממונה על ההגבלים העסקיים. השופט אשר קולה הוא שופט ותיק מבית המשפט המחוזי בנצרת.