בני משפחת סלומון העבירו היום (חמישי) ביקורת על העונש שגזר בית הדין הצבאי על המחבל שרצח שלושה מבני משפחתם, וטענו כי העונש שראוי היה לגזור עליו הוא מוות בלבד. דן לנדא, אביה של מיכל סלומון ששכלה את בעלה אלעד בפיגוע הקשה, אמר לאחר השמעת גזר הדין כי "מדינת ישראל לא מראה נחישות במלחמה בגל הטרור".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי לנדא, "היה צריך לתת עונש מוות, להרוס בתי מחבלים ללא הגבלות, לבטל תושבות ולמצוא דרכים נוספות כדי להרתיע וכדי למנוע את הרצח הבא". לנדא ציין כי דבריו חשובים על מנת למנוע את הצטרפותן ל משפחות נוספות למעגל השכול.

לעונש התייחסה גם חן סלומון, רעייתו של שמואל שאביו ושני אחיו נרצחו הפיגוע: "שום עונש שבעולם לא יחזיר לנו את היקירים והאהובים שלנו אבל למען שלא יקרו דברים כאלה המדינה צריכה לתת עונש מוות, לסלק את המשפחה ולתת את העונש הראוי למחבל מתועב כזה. המדינה צריכה להרתיע ולפעול בהקדם".

דן לנדא לאחר השמעת גזר הדין (צילום: החדשות)
דן לנדא לאחר השמעת גזר הדין | צילום: החדשות

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר שהוא "מסכים עם כל מילה" של השופט שהיה בעמדת מיעוט. "אבו מאזן משלם לרוצח בני משפחת סלומון משכורת חודשית מרתיחת דם של 1,400 שקלים שתגדל מידי שנה עד ל-12,000 נטו בחודש. עד גיל 80 יקבל המחבל הנתעב מהרשות הפלסטינית 6 מיליון שקלים! ביום א' תובא לאישור ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק קיזוז משכורות מחבלים שיזמתי. אנו הולכים לשים סוף לתיאטרון האבסורד הזה!".

מוקדם יותר גזר בית הדין הצבאי ארבעה מאסרי עולם ופיצוי של 1.8 מיליון שקלים על עבד אל-ג'ליל. ההחלטה לא התקבלה פה אחד: השופט בדעת מיעוט, דב גלבוע (גרינבוים), קרא להטיל על המחבל עונש מוות. "האם יש די בעונש שתוצאתו היא שהנאשם לא יראה עוד אור יום עד אחרית ימיו? או שהנאשם צריך להשיב את נשמתו לאל עכשיו, כפי שהנאשם רצה ואולי רוצה גם היום", אמר השופט.

"בשאלה מה הוא העונש שעלינו לגזור על הנאשם אינני יכול להסכים עם דבריו המלומדים (של השופט ליברמן)", נימק השופט גלבוע את החלטתו. "מדובר בנסיבות חריגות במיוחד בהן בוצעו העבירות. הוא פעל כמי שרוצה לטבוח בדם קר בבני אדם והחליט כי זה ייעשה בישוב חלמיש. צפיתי בפניו של הנאשם שמילא פניו בחיוך כל העת גם אל מול בני המשפחה שתיארו את מעשה הרצח, אני קובע שדינו של הנאשם הוא אחד בלבד - דינו מוות".

המחבל בבית המשפט, היום (צילום: החדשות)
המחבל שביצע את הפיגוע בחלמיש, היום | צילום: החדשות

עוד אמר השופט גלבוע כי מעשיו הנפשעים של המחבל כוונו במטרה לפגוע בקדושת החיים שהוא הערך הנעלה ביותר הקיים בחברה ובוצעו ביום קדוש, יום שישי. "היה זה רק כפסע ששבעה בני משפחה נוספים היו נטבחים", אמר. "מעשיו הינם מתועבים, שפלים, אכזריים, מזעזעים, זדוניים, מפלצתיים שדעתו של אדם סביר אינה יכולה לסבול. הנאשם וסנגורו נמנעו מכל פעולה אשר תצביע על אפשרות שלא יוטל על הנאשם העונש החמור ביותר והנסיבות עמם".

זירת הפיגוע
זירת הפיגוע | צילום:

השופטים כתבו בהחלטתם "דנו גם בעונש המרבי בחוק - עונש מוות. מילים לא יכולות לתאר את גודל הזוועה שביצע הנאשם; קוראים להורות לגורמים הממונים לא להורות על שחרורו של המחבל בכל עסקה עתידית".

שר הביטחון אביגדור ליברמן, הקורא לקדם עונש מוות למחבלים, הגיב לגזר הדין: "שום מספר של מאסרי עולם לא יספיק כדי להעניש את חיית האדם הזאת שהחיוך עוד מרוח על פרצופה. ליבי דואב עם משפחת סלומון".