המחבל שביצע את הפיגוע בחלמיש
המחבל שביצע את הפיגוע בחלמיש | צילום:

בית הדין הצבאי גזר היום (חמישי) ארבעה מאסרי עולם ופיצוי של 1.8 מיליון שקלים לעבד אל-ג'ליל, המחבל שרצח שלושה בני משפחה ביישוב חלמיש בחודש יולי האחרון. ההחלטה לא התקבלה פה אחד: השופט בדעת מיעוט, דב גלבוע (גרינבוים), קרא להטיל על המחבל עונש מוות. "האם יש די בעונש שתוצאתו היא שהנאשם לא יראה עוד אור יום עד אחרית ימיו? או שהנאשם צריך להשיב את נשמתו לאל עכשיו, כפי שהנאשם רצה ואולי רוצה גם היום", אמר השופט.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"בשאלה מה הוא העונש שעלינו לגזור על הנאשם אינני יכול להסכים עם דבריו המלומדים (של השופט ליברמן)", נימק השופט גלבוע את החלטתו. "מדובר בנסיבות חריגות במיוחד בהן בוצעו העבירות. הוא פעל כמי שרוצה לטבוח בדם קר בבני אדם והחליט כי זה ייעשה בישוב חלמיש. צפיתי בפניו של הנאשם שמילא פניו בחיוך כל העת גם אל מול בני המשפחה שתיארו את מעשה הרצח, אני קובע שדינו של הנאשם הוא אחד בלבד - דינו מוות".

עוד אמר השופט גלבוע כי מעשיו הנפשעים של המחבל כוונו במטרה לפגוע בקדושת החיים שהוא הערך הנעלה ביותר הקיים בחברה ובוצעו ביום קדוש, יום שישי. "היה זה רק כפסע ששבעה בני משפחה נוספים היו נטבחים", אמר. "מעשיו הינם מתועבים, שפלים, אכזריים, מזעזעים, זדוניים, מפלצתיים שדעתו של אדם סביר אינה יכולה לסבול. הנאשם וסנגורו נמנעו מכל פעולה אשר תצביע על אפשרות שלא יוטל על הנאשם העונש החמור ביותר והנסיבות עמם".

בני משפחת סלומון שנרצחו בפיגוע בחלמיש
בני משפחת סלומון | צילום:
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע | צילום:

על פי הדין הצבאי, ניתן להטיל עונש מוות על מחבלים רק אם ההחלטה התקבלה פה אחד. הצעת תיקון לחוק שמקדמת כיום "ישראל ביתנו", מבקשת לשנות את החוק כך שיספיק רוב רגיל של שופטים כדי להטיל עונש מוות. "דנו גם בעונש המרבי בחוק - עונש מוות", כתבו השופטים בהחלטתם. "ראוי שהוא יישאר כעונש המרבי שבספר החוקים, עונש חמור הזה יש להותיר למקרים קיצוניים ואכזריים במיוחד".

שר הביטחון אביגדור ליברמן, שקורא לקדם עונש מוות למחבלים, הגיב לגזר הדין: "שום מספר של מאסרי עולם לא יספיק כדי להעניש את חיית האדם הזאת שהחיוך עוד מרוח על פרצופה. ליבי דואב עם משפחת סלומון".