ארביב הורשע בהסדר טיעון (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
לא דיווח על שוחד. ארביב | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

מפקד יחידת להב 433 לשעבר, ניצב מנשה ארביב, הורשע היום (חמישי) במסגרת הסדר טיעון מקל שנחתם עמו, במסגרתו הוסרו האישומים נגדו בגין מרמה והפרת אמונים בפרשת פינטו. על פי ההסדר, ארביב הורשע בעבירה של אי מילוי הוראה חוקית בלבד, לאחר שלא דיווח על הצעה לשוחד שקיבל חרף סירובו. בשלב זה אין הסכמה בין הצדדים על העונש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בכתב האישום המתוקן שהוגש עם החתימה על הסדר הטיעון התייחס פרקליטו של ארביב לפרשת אי הדיווח של השופטת גרסטל ונשיאת העליון חיות על הצעת הדיל לכאורה למינוי ליועמ"ש תמורת סגירת התיק נגד שרה נתניהו בפרשת המעונות. למרות שהמקרים אינם זהים, שכן ארביב קיבל הצעת שוחד במסגרת תפקידו במשטרה, זו הפעם הראשונה שבה עושים שימוש בפרשה שנחשפה לפני יומיים בלבד.

עוד נטען כי הוא פנה לרב יאשיהו פינטו בבקשות עזרה שונות, ודאג לשמר את הקשר בינו לבין הרב לצורך אינטרסים פרטיים. עוד נטען כי ארביב נמנע מלדווח לגורמים הרלוונטיים במשטרה אודות הקשר בין השניים. פינטו עצמו ריצה שנת מאסר בגין מתן שוחד לראש יאח"ה תת ניצב אפרים ברכה ז"ל.

הרב פינטו וחסידיו (צילום: חדשות 2)
הרב פינטו וחסידיו | צילום: חדשות 2

באישום אף תוארו קשריו עם הרב, החל מזמן היכרותם בשנת 2010, בעת שהרב פעל באשדוד ובניו יורק. במהלך התקופה הרלוונטית נרקמה בין ארביב ופינטו מערכת יחסים שכונתה בכתב האישום "ברית אינטרסים". הרב פינטו היה מעוניין בחיבור למוקד כוח כמו קצין משטרה בכיר, בזמן שפינטו היה מעוניין בחיבור אישי לרב שמהווה מוקד כוח ואדם המחזיק בקשרים בארץ ובחו"ל.

עוד נטען כי אותה "ברית אינטרסים" הלכה והתעצמה בחלוף הזמן. כך, במסגרת הקשר בין השניים, פנה ארביב לרב ולאנשיו בבקשות עזרה שונות, לצרכיו הפרטיים, ולאורך כל התקופה דאג לשמר את הקשר בינו לבין הרב פינטו ואנשיו לצורך עניינים פרטיים.

לפני כשלושה חודשים פורסם לראשונה ב"חדשות" כי מח"ש ובאי כוחו של ארביב חידשו לאחרונה את המו"מ ביניהם, שאמור להוביל להודאה בעבירה של אי ביצוע הוראה חוקית בעבור אי הרשעתו בפלילים.