יהודה בן חמו,ראש העיר כפר סבא (צילום: פלאש 90/ הדס פרוש)
צילום: פלאש 90/ הדס פרוש

לאחר שהוגש נגדו כתב אישום בגין עבירות מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי עובד ציבור, הטרדת עד, עבירות מס ועבירות נוספות, הודיע היום (שישי) ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן חמו, כי הוא מתפטר מתפקידו. "אינני מקל בו ראש ובכוונתי להאבק על חפותי במקום המיועד לכך- בית המשפט", כתב בהודעה. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לצערי הרב הוחלט היום להגיש כתב אישום בענייני", כתב בן חמו. "הגם שסעיפי כתב האישום, אינם דומים לאלה שעלו בתחילת החקירה ואינם כוללים סעיף שוחד, לאור זאת החלטתי להודיע בצער על החלטתי לסיים לאלתר את תפקידי כראש עירית כפר סבא. אני סבור שכך צריך לנהוג נבחר ציבור כלפי בוחריו. גם ברגעים אלה, בהם אני חש שנחת עלי ״ברבור שחור״ ,אני מאמין בבית המשפט ובגורמי אכיפת החוק".

ראש העיר המתפטר נפרד מעובדי העירייה ומתושבי העיר בהודעה שפרסם. "למעלה מ- 14 שנה עמדתי בראשות כפר סבא וביחד עם חברי מועצת העיר וההנהלה ובאמון התושבים- הבאתי אותה להיות עיר מודל בישראל ואבן שואבת לרבים וטובים", כתב. "אני נפרד מהנהגת העיר , עובדי העירייה המסורים ומתושבי העיר בגרון ניחר ובעין דומעת בתקווה שאצליח להוכיח את חפותי ולהתהלך בעתיד ברחובות העיר בגאון וכחף מכל רבב.
תודה לכולם".

על פי כתב האישום במהלך שנות כהונתו כראש העיר יצר בן חמו מנגנון הונאה שבמסגרתו קיבל תרומות המיועדות לכאורה לנזקקי העיר, וזאת ללא שיתוף מחלקת הרווחה או גזבר העירייה. הוא הניע את אנשיו לפנות בתקופות החגים לאנשי עסקים וקבלנים הפועלים בעיר, וביקש מהם לתרום באמצעות העירייה תווי קנייה לנזקקים.

ראש העיר קיבל תווים בסך כולל של כ-600 אלף שקלים והשתמש בהם לטובתו האישית. בין היתר, חילק בן חמו את התווים למקורביו, או חילק אותם לתושבי העיר. הוא לא דיווח על התקבולים לרשות המסים ולא שילם את המס הנובע מפעילות זו. בנוסף, במהלך כהונתו כראש העיר קידם בן חמו את ענייניו של חברו הקרוב, בעל עסקים בעיר, באופן פעיל למול גורמי טיפול עירוניים, תוך שנמנע מלדווח לחברי הועדות או רשות הרישוי המקומית, על קשריו עמו ועל ניגוד העניינים בו הוא מצוי.

בית משפט השלום בראשל"צ קבע כי כחלק מתנאי שחרורו נאסר עליו ליצור קשר עם מי מהמעורבים בחקירה, בנוגע לנושאי החקירה. בתחילת חודש ספטמבר 2017 פגש בן חמו את נהגו, שהינו עד תביעה ונחקר בתיק, שוחח עמו אודות התיק וחומר החקירה, וכל זאת בניגוד להחלטת בית המשפט. בסיום השיחה הטיח בן חמו בנהג: "ציפיתי מהאנשים שלי שישמרו עלי".

בבקשת הפרקליטות נכתב כי: "המשיב, במעשים המיוחסים לו בכתב האישום, ניצל לרעה את מעמדו, סמכויותיו, השפעתו הרבה והכוח הנובע מתפקידו כראש העיר והסמכות המוניציפלית העליונה בעירו, ועשה בכל אלו שימוש לרעה, לצורך עשיית רווחים אישיים על חשבון ציבור בוחריו וציבור נזקקי עירו. בנוסף עשה שימוש לרעה בכל אלו, לטובת קידום ענייניו של חברו הקרוב, העמיד עצמו וגורמי עירייה הכפופים למרותו במצב של ניגוד עניינים, ובכך פגע פגיעה מהותית באמון הציבור ובביטחונו במערכת השלטונית ובמוסדותיה".