עאהד תמימי (ארכיון) (צילום: פלאש 90, חדשות)
עאהד תמימי בדיון בבית המשפט, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

כחודש אחרי שתועדה כשהיא מקללת ומכה שני חיילי צה"ל סמוך לביתה בנבי סלאח, עאהד תמימי בת ה-16 הואשמה בתקיפה ועבירות נוספות. היום (רביעי) הורה בית המשפט הצבאי ביהודה על הארכת מעצרה עד תום ההליכים המשפטיים בעניינה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כתב האישום מייחס לפלסטינית בת ה-16 עבירת תקיפה נגד החיילים באותה תקרית, וכולל אישום בגין חמישה אירועים נוספים בהם תקפה משרתים בכוחות הביטחון בזריקת אבנים, איומים, הפרעה לכוחות במילוי תפקידם, הסתה והפרות סדר.

שר הביטחון אביגדור ליברמן בירך על ההחלטה. "יש צדק בבית הדין הצבאי", אמר. "אני מברך על ההחלטה להשאיר את הפורעת עאהד תמימי במעצר עד תום ההליכים. המסר שלנו ברור - מדינת ישראל לא תאפשר פגיעה בחיילי צה"ל ומי שינסה לפגוע ישלם מחיר כבד".

כתב אישום הוגש לאחרונה גם נגד נרימאן תמימי, אמה של עאהד, בגין מעורבותה באותו אירוע תקיפה ובאירוע נוסף בתחילת דצמבר בו השתתפה עם בתה. עוד הואשמה האם שהסיתה לביצוע פיגועים בפוסטים שהעלתה לרשת הפייסבוק.

אירוע התקיפה התרחש לפני כחודש, אז עמדו חיילי צה"ל, אחד מהם קצין בדרגת סרן, סמוך לבית משפחת תמימי בכפר נבי סאלח שבדרום השומרון, בשעות שבהן מתרחשים לרוב עימותים במקום. בשלב מסוים הגיעה אל החיילים תמימי בת ה-16 כשהיא מלווה באמה, בקרובת משפחתה ובבנות נוספות שהחלו לצעוק ולהכות את החיילים ולהכות אותם, שמצדם עמדו במקום ולא הגיבו.

התיעוד עורר ויכוח גדול באשר להתנהגותם של החיילים, במיוחד בהתחשב בכך שלא מדובר בפעם הראשונה שבנות משפחת תמימי מתנכלות לחיילי צה"ל. התחקיר הצה"לי הראשוני מעלה שהחיילים פעלו באופן מקצועי, אם כי ניתן היה לעצור את תמימי והפלסטיניות הנוספות שהיו עמה, היות שהן הפעילו אלימות כלפי הכוח. במקביל, התיעוד עורר סערה בעולם הערבי, שהעריף על הנערה תמיכה מיד עם היוודע דבר מעצרה.

אביה של תמימי: "נמשיך בהתנגדות"

מספר ימים לאחר התקרית תמימי נעצרה בביתה, ובדיון בבית המשפט שטחה בפני השופט את גרסתה למה שאירע. לטענתה, כשעה לפני התיעוד ירו חיילים כדור גומי על בן דודה הקטין. לטענתה הוא נפצע בעינו ואושפז בבית החולים כשהוא מחוסר הכרה. "אחר כך ראיתי את אותם חיילים שפגעו בבן דוד שלי, הפעם מול הבית שלי, אז לא יכולתי לשתוק לכן הגבתי כפי שהגבתי", סיפרה.

אביה של תמימי, באסם, טען בריאיון ל"שש עם עודד בן עמי" כי בתו רק ניסתה להתנגד לכיבוש, לדבריו. "זו חובתנו להתנגד לכיבוש", הסביר האב. "אני כעת היכן שנמצאת החומה, מחנות הפליטים, ההתנחלויות וכל מרכיבי הכיבוש, לכן זו אחריותנו לגדל את ילדנו להיות לוחמי חופש. אנחנו נמשיך בהתנגדות שלנו עד שנסלק את הכיבוש מארצנו".

האב חיזק את גרסתה של הבת וחזר על הדברים שאמרה מול השופט. "אותו חייל או החבר שלו ירה רבע שעה קודם לכן באירוע שבו הוא ירה במוחמד תמימי והותיר אותו במצב קשה", סיפר. "לא מראים שהחיילים האלה יורים גז מדמיע, משתמשים בבתים שלנו כבסיס להרוג אנשים ולירות להם בפרצוף, ונוהגים באלימות כלפי הפלסטינים".

בהכנת הידיעה השתתף ניר דבורי