לפי החוק, בג"ץ לא יוכל להתערב בסוגיית הח (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
בית המשפט העליון, ארכיון | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

התביעה שתפגע בסיכויו של המועמד של שרת המשפטים לעליון? מרצה באוניברסיטה העברית הגישה תביעה נגד האוניברסיטה, בה היא טוענת כי לא קודמה והועלתה בדרגה ביו היתר בשל עמדותיה לגבי יחסים בין פרופסורים באקדמיה לסטודנטיות. מי ש"מככב" בכתב התביעה הוא מועמדה המפתיע של שרת המשפטים שקד לבית המשפט העליון - פרופסור אלכס שטיין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

התובעת, ד"ר אורית קמיר, הגישה את התביעה לבית הדין לענייני עבודה בירושלים באמצעות עורך הדין אלי זהר. קמיר טוענת בין היתר כי לא קודמה בשל עמדותיה הפמיניסטיות - כאשר היא מזכירה שיחה בינה לבין שטיין אודות פרופסור אחר באוניברסיטה שניהל רומן עם אחת הסטודנטיות. בכתב התביעה טוענת קמיר כי שמעה את הסיפור כמו רבים אחרים "אך כיוון שהסטודנטית היא אישה בוגרת ולא ביקשה התערבות או סיוע, לא סברתי כי יש עליה להתערב" - כך לדבריה.

עו"ד אלי זוהר (צילום: FLASH90)
עו"ד אלי זוהר | צילום: FLASH90

בשלב הזה טוענת קמיר כי באחת השיחות האישיות שקיימה עם עמיתיה, התגלעה מחלוקת עזה עם פרופסור שטיין. "הוא סבר כי אין מקום להתערב ביחסים בין מרצים לסטודנטיות", נכתב בכתב התביעה, "וטען כי עמדתה של ד"ר קמיר היא התערבות כוחנית ומוסריות בחייהם הפרטיים של מרצים ומבטאת שאיפה לפיקוח דרקוני ופגיעה בחופש הפעולה". עוד מוסיפה קמיר בכתב התביעה: "פרופסור שטיין טען כי הפרופסור (ששמו שמור במערכת) הוא 'בחור טוב' שאינו מסוגל להגיד 'לא' לסטודנטיות הרודפות אותו ולכן מסתבך בפרשיות מן הסוג הנדון".

בהמשך כתב התביעה נטען כי עמדותיה הידועות של קמיר "ואלה הקשורות בהטרדה מינית בפרט גרמו לוויכוחים לא מעטים בינה לבין המרצים האחרים... אשר טענו כנגדה שהיא מתערבת בדרך זו בענייניהם הפרטיים של מרצים גברים באופן שמגלה 'חוסר קולגיאליות'".

איילת שקד, ארכיון (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות)
הציעה את שטיין כמועמד. שקד | צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות

מסביבת אלכס שטיין נמסר בתגובה: "בשיחת מסדרון שהתקיימה לפני כעשרים שנה הבהיר פרופ' שטיין לאורית קמיר שמכיוון שהמעשים הנטענים בוצעו לכאורה במוסד לימודים אחר אין בסמכותו לטפל במסגרת הדין המשמעתי בעניין זה. שטיין הוסיף והדגיש באותה שיחה כי ככל שיש אמת בטענות, ומדובר במעשים שדבק בהם גוון פלילי, נכון יהיה לפנות למשטרה ולהגיש תלונה מסודרת בנושא".

מלשכת שרת המשפטים נמסר בתגובה: "שרת המשפטים איילת שקד קראה את כתב התביעה של אורית קמיר, אשר הובא לידיעתה בטרם הכלילה את פרופ' שטיין, ברשימת מועמדיה לתפקיד שופט בית המשפט העליון. משהבינה שלא נפל רבב במעשיו המליצה על מועמדותו".

השבוע פרסמה שרת המשפטים איילת שקד את רשימת מועמדיה לבית המשפט העליון. המועמד המפתיע ביותר ברשימה שהציגה שקד הוא פרופסור אלכס שטיין, משפטן שיהיה בעל גישה שמרנית - ואם ייבחר לעליון לא יטה להתערב בעבודת הכנסת או הממשלה. שטיין שימש 17 שנות כמרצה באוניברסיטה העברית. בנוסף, במהלך 33 השנים האחרונות שימש עורך דין פעיל בארץ.