בלעדי - כך נשמעת חקירה ללא נחקר: השוטר רב סמל אנדריי ליפשיץ הוקלט כשהוא חוקר לכאורה נאשם שכלל לא נמצא בחדר. על פי החשד, הוא בדה ראיות ושיבש הליכי חקירה ומשפט כשהקליט את "החקירה", סירב בשם הנאשם להשיב לשאלות ואף מילא לאחר מכן טופס חקירה. ההקלטה והמסמך המזויפים הוגשו לבית המשפט והביאו לביטול משפט ולהגשת כתב אישום נגד השוטר: כעת גם המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בודקת את החשדות שעולים מהפרשה כפי שפורסמה הערב (חמישי) במהדורה המרכזית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המקרה התרחש לפני שנתיים בתחנת המשטרה בבת ים, לאחר שאנטולי מטבייצ'וק נעצר בחשד לתקיפה. אחרי שנעצר, מטבייצ'וק אושפז בבית החולים: לטענתו הוא הותקף בתחנה בידי השוטרים, שמצדם אמרו כי דווקא הם אלה שהותקפו. תהא הסיבה אשר תהא, למחרת האשפוז מעצרו של מטבייצ'וק הוארך. ימים לאחר מכן גם הוגש נגדו כתב אישום. אלא שפרקליטו מהסנגוריה הציבורית, עו"ד ירוסלב מץ, שם לב שהקליינט שלו אושפז 20 דקות לאחר המועד בו התחילה לכאורה החקירה לפי טופס החקירה שהוצג.

החשוד שאנטולי מטבייצ'וק (צילום: החדשות)
החשוד שאנטולי מטבייצ'וק | צילום: החדשות

משום שהחוק בישראל מחייב להקליט חקירות של חשודים שאינם דוברים עברית, עורך הדין החליט להקשיב להקלטת החקירה של מרשו. לתדהמתו, הוא מצא את החקירה שבה לכאורה שואל החוקר את הנחקר שאלות בעברית, והנחקר מצדו לא עונה. אז מצא עו"ד מץ את הראייה הדרמטית שהוכיחה את שחשד: החוקר קיבל במהלך החקירה המזויפת טלפון מהחוקר השני שהיה בבית החולים. 

"בתיעוד הקולי של החקירה אפשר להבין שהחקירה הזאת נערכת כשמול השוטר יושב אדם דמיוני ככל הנראה", הסביר עו"ד מץ בשיחה עם "החדשות". לדבריו, "השוטר מדבר בטלפון עם הסייר, שנמצא עם הלקוח בבית חולים וולפסון כך שלא ניתן לחקור אותו פרונטלית וזה בסופו של דבר מה שעורר את החשד שהיה פה זיוף של החקירה".

פרקליטו של הנאשם, עו"ד ירוסלב מץ (צילום: החדשות)
פרקליטו של הנאשם, עו"ד ירוסלב מץ | צילום: החדשות

לאחר שגילה את ההקלטה, פנה עו"ד מץ אל בית המשפט ובדיון חקר את החוקר על דוכן העדים תוך שהוא משמיע את אותה הקלטה שאיששה את החשד. אלה חילופי הדברים בין השניים:
הסניגור מץ: אתה חקרת אותו כי בבוקר רציתם להעלות אותו להארכת מעצר עם חקירתו הראשונית?
רס"מ אנדריי ליפשיץ: נכון, ידעתי שבבוקר ישאלו למה לא חקרתם אותו.
הסניגור: חקרת אותו בשפה הרוסית?
רס"מ אנדריי ליפשיץ: כן.
הסניגור: אני אומר לך שזה לא יכול להיות, הנאשם התקבל בבית החולים ב-00:41.
רס"מ אנדריי ליפשיץ: יכול להיות שטעיתי בשעת החקירה.
הסניגור: אני אומר לך שכלל לא חקרת את החשוד באותו היום והכל מזויף.
רס"מ אנדריי ליפשיץ: לא נכון.
הסניגור: זה הדבר החמור ביותר שראיתי בימי חיי, זיוף חקירה שלא התקיימה בכלל. המסמך הזה נועד כדי להצדיק את מעצרו למחרת. אתה ביצעת פה עבירה פלילית, זה מה שאני אומר לך.
רס"מ אנדריי ליפשיץ: לא יכול להיות, מה שאנחנו שומעים כרגע זה לא חקירה, אני מקריא לעצמי את השאלות. אני אוהב סדר, זה לא היה צריך להיות מוקלט.
הסניגור: אתה מבין מה עשית בחוק?
רס"מ אנדריי ליפשיץ: אני מבין מה אתה אומר אבל זה לא קרה.

התובע המשטרתי ויושבי האולם נדהמו למשמע הגילוי והמשפט הופסק. ימים אחר כך חזרה בה התביעה המשטרתית מכתב האישום ומטבייצ'וק זוכה. לאחרונה פנתה הסנגוריה הציבורית למחלקה לחקירות שוטרים ובשבוע שעבר נחקר רס"מ ליפשיץ באזהרה. 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "הנושא כפי שהוצג אינו עולה בקנה אחד עם ערכי משטרת ישראל בכלל ועם החתירה לשמירה על טוהר החקירה בפרט. משטרת ישראל תפעל על פי סמכותה לטפל בנושא ובחוקר הן פיקודית והן מערכתית, ללא קשר להליך הפלילי הנחקר במח"ש".