הבוקר (רביעי) ב-10:00 יתכנס בית הדין הצבאי בקריה כדי להגיע להכרעה באחת הפרשיות שקרעו את החברה הישראלית: ירייה אחת שגרמה בסופו של דבר לפיטורי שר הביטחון לשעבר יעלון והביאה לחילוקי דעות קשים בין הממשלה לצמרת צה"ל. יותר מתשעה חודשים לאחר שהמחבל עבד אל-פתח א-שריף דקר חייל צה"ל בחברון ונורה למוות לאחר שכבר נוטרל - המשפט המתוקשר ביותר שהתנהל בישראל בשנים האחרונות מגיע לקו הסיום והשופטים יחליטו האם להרשיע או לזכות את סמל אלאור אזריה, שנאשם בהריגה. את הכרעת הדין נעביר במשדר מיוחד כאן בחדשות 2 החל מהשעה 09:00.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

משפחתו של החייל היורה עזבה את ביתה לפני כחצי שעה בדרכה לקריה. לדבריהם, הם התבקשו בידי הצבא להגיע מוקדם על מנת להימנע מהחסימות בכניסה לקריה, וכן כדי לאפשר להם לבלות ולשוחח עם אלאור לפני המשפט. המשפחה הגישה בקשה לאפשר ל-50 אנשים וקרובים לנכוח במהלך הכרעת הדין, אך הצבא נענה חלקית לבקשתם, ורק 20 מהם יורשו להיכנס לדיון.

בשעה זו אבטחה כבדה מקיפה את אזור הקריה בלב תל אביב, זאת כהיערכות למאות ואף אלפי אזרחים שצפויים להגיע הבוקר לקריה כדי להביע תמיכה בחייל היורה. בשעה זו כ-350 חיילים ושוטרים, חלקם סמויים מסתובבים באזור הקריה.

בעוד שנציגי התביעה הצבאית טוענים כי אזריה ירה במחבל בניגוד לנהלים כנקמה על כך שדקר את חברו, ההגנה טוענת כי פעל בשל חשש לחייו ולחיי חבריו.

האירוע שעומד בלב הפרשה שפיצלה את הציבור הישראלי התרחש ב-24.3.16, במהלך חג הפורים. מחבלים חמושים בסכינים הגיעו לעמדת צה"ל ליד תל-רומיידה, דקרו חייל מגדוד שמשון ביד ובכתף ופצעו אותו באורח קל. החייל שנדקר והמפקד שלו פתחו באש לעבר הדוקרים, הרגו אחד מהם ופצעו את השני באורח קשה.

כמה דקות לאחר מכן הגיע למקום כוח תגבור שכלל את החובש הצבאי אלאור אזריה. לאחר שסיים לטפל בפצוע, דרך אזריה את נשקו האישי וירה בראשו של המחבל ששכב על הקרקע. פעיל של ארגון "בצלם" שהיה במקום תיעד את האירוע והעביר אותו לכלי התקשורת וכמה שעות לאחר מכן אזריה נעצר.

התקרית בחברון, מעצרו של אזריה והמשפט המתוקשר עוררו סערה ומחלוקת במערכת הפוליטית ולא פחות מכך - קרע בציבור הרחב. עוד ביום האירוע התבטאו ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל נגד הירי, אך כעבור מספר ימים ריכך נתניהו את הדברים ובהמשך אף שוחח בטלפון עם אביו של אלאור.

אלאור אזריה ואביו
אלאור וצ'ארלי אזריה | צילום: פלאש 90

"גבר בן 18, לא הילד של כולנו"

היום, יממה בלבד לפני הכרעת הדין, התייחס הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט לפרשה, מבלי לציין במפורש את שמו של אזריה. "גבר בן 18 שמתגייס לצה"ל הוא לא הילד של כולנו", אמר איזנקוט. "הוא לוחם, הוא חייל, הוא נדרש לחרף את חייו כדי לבצע את המשימות שמטילים עליו. הבלבול שחל בשיח בחברה הישראלית פוגע בדברים הבסיסיים ביותר שאנחנו דורשים מחיילי צה"ל".

התנערו מהירי. נתניהו, יעלון ואיזנקוט
התנערו מהירי. נתניהו, יעלון ואיזנקוט | צילום: קובי גדעון לע"מ

במשפחת אזריה זעמו על ההתבטאות של הרמטכ"ל וטענו כי מדובר בניסיון להשפיע על הכרעת הדין. "היום זה אלאור, מחר זה יכול להיות חייל אחר", אמר הערב צ'ארלי אזריה, אביו של אלאור. "אני מצפה מראש הממשלה שיחזיר לי את הבן שלי הביתה, כפי ששלחתי אותו להגן על המדינה".