פרקליטות מחוז ירושלים הגישה כתב אישום חריף כנגד מאלק מחיסן, בן 22, תושב מחנה הפליטים שועפט במזרח ירושלים, שפרסם בדף הפייסבוק שלו קריאות לביצוע מעשי אלימות וטרור נגד אזרחים וחיילים, ודברי שבח והזדהות עם ארגוני טרור, לרבות עם ארגון חמאס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הנטען בכתב האישום, הנאשם הפך את הפייסבוק האישי שלו ל"מפעל הסתה", הכולל העלה פוסטים, ציטוטים וסרטונים, שזכו לחשיפה רבה ולשיתופים של צעירים תושבי מזרח העיר. בין הפרסומים ניתן לראות הצגת ילדים בה המשתתפים מניחים מטעני חבלה, יורים רקטות או פוגעים בחיילים באמצעות דקירות סכין.

במשטרת ירושלים מסבירים כי התקדים במקרה הנוכחי הוא שאם בעבר הוגשו כתבי אישום על פוסט בודד או על מספר פוסטים, הרי שכן מדובר בקרוב ל-100 פוסטים הנחשבים ל"דבר הסתה", כפי שהוגדרו על ידי הפרקליטות.

כתב האישום מייחס לנאשם ארבע עבירות שונות: תמיכה בארגון טרוריסטי, הסתה לאלימות ולטרור, גילוי הזדהות עם ארגון טרור והסתה לטרור. בין היתר, כינה מחיסן את מבצעי הפיגועים בירושלים כ"גברים של הדריסה ושל הדקירות, המתגלים בעת הצרה", ותייג את הפוסט תחת המילים "דקור בסכין, דריסה, ירי ואבנים".

על המחבל שביצע את הפיגוע ברכבת הקלה בירושלים באוקטובר 2015, צובחי אבו-חליפה, והפך לסמל, כתב הנאשם: "הרמת את הראש שלנו הוי בן מחנה פליטים שועפט, החיוך שלך מפחיד אותם". עוד הפיץ ברשתות החברתיות הנאשם סרטון שבו מסופר על ארבעה פיגועים ב-10 ימים, והוסיף הכיתוב: "שלא יישאר אף ציוני, אין מנוסה מדרך האש".

פייסבוק ,פלאפון,איפון
ניהל עמוד הסתה בפייסבוק | צילום: רויטרס, חדשות

בחקירתו, הנאשם הכחיש בתחילה כי חשבון הפייסבוק שייך לו, ואולם אנשי משטרת ירןשלים הצליחו להגיע למשתמשי רשת נוספים שתייגו אותו, וכך זהותו אומתה. עוד התברר, כי הנאשם ישב בכלא בעבר על עבירות ביטחוניות, בין היתר על ניסיון לדקור שוטרים. "אנחנו מייחסים דגש לתיקי הסתה, מהסיבה שמפגעים רבים כבר אמרו בחקירתם שמה שגרם להם לצאת ולבצע את הפיגוע זוהי ההסתה ברשתות החברתיות.

מפקד המחוז ביקש להתמקד בסוגיה הזו באופן משמעותי יותר מבעבר, וכך גם תחנות המשטרה מזמנות אליהן מסיתים - ולא רק היחידה המרכזית של המשטרה", מסבירים במשטרת ירושלים. על פי ההערכות, בית המשפט צפוי לגזור עליו עונש מאסר כבד, גם בשל חומרת העבירות וגם בשל עברו.