שעות לאחר שפרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (שלישי) לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום מתוקן נגד המדביר יוסף ברקן בגין שתי עבירות הריגה וארבע עבירות של גרימת חבלה חמורה, בעקבות פעולות הדברה שביצע בבית משפחת גרוס בירושלים לפני כשלוש שנים שהובילו למותן של שתי הבנות אביגיל (4) ויעל (2) - ההורים, שמעון ומיכל גרוס, מגיבים לראשונה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לאחר מעשה, כן, אנחנו מרוצים, אפשר להגיד ככה", אמר שמעון גרוס. "זה אולי קצת יישמע מוזר, אבל אין לנו רגשות נקם או איזה עניין שדווקא הוא יישב שנים רבות בכלא. בכל זאת, לא מדובר באדם צעיר. מאידך, קרה המקרה והחסר עדיין מורגש ומוחשי".

לפני כשלושה חודשים פורסם לראשונה במהדורה המרכזית על כוונת הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד ברקן ולייחס לו הריגה. במסגרת הסדר הטיעון הוסכם כי ברקן יודה ויורשע בסעיפי כתב האישום, וכי יוטל עליו עונש מאסר בפועל של שלוש שנים ומאסר על תנאי. בנוסף סוכם כי ברקן יפצה את משפחת גרוס באופן מידי בסכום של 200 אלף שקלים.

כתב האישום: ברקן השתמש בחומר חקלאי רעיל

ההסדר התקבל לאחר בחינת מכלול נסיבות העניין, כולל חוות דעת פסיכיאטריות שניתנו - האחת לבקשת ההגנה והשנייה לבקשת התביעה - המעידות על מצבו הרפואי הבעייתי של ברקן בעת ביצוע העבירה. ההסדר נחתם לאחר שהוצג בפני בני משפחת גרוס, שהביעו הסכמתם למתווה שגובש ולעונש שהוסכם בין הצדדים.

המדביר וזירת האירוע (ארכיון)
המדביר וזירת האירוע (ארכיון) | צילום: צילום – ברק קוחוס (BIZTV), זיו ביניונסקי

האישום המתוקן הוגש במסגרת ההסדר לאחר המגעים בין פרקליטיו של ברקן, יאיר גולן ונחשון שוחט, לבין התובעת גאולה כהן: כתב האישום מגולל את השתלשלות האירועים, כשבראשיתם התבקש ברקן לבצע פעולות הדברה בדירת מגורים של משפחת גרוס. ברקן הגיע לדירה והשתמש בחומר הדברה חקלאי שרעילותו גבוהה ובכוחו לגרום למוות.

על פי כתב האישום, ברקן השאיר את חומר ההדברה בחדר סגור ובכדי למנוע דליפה של החומר הרעיל ליתר חלקי הבית, הוא אטם את החדר באמצעות סרט דביק על החלון וסביב הדלת והמנעול.

אביגיל ויעל גרוס ז
יעל ואביגיל. ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

אלא שזמן מה לאחר מכן, דלף החומר מהחדר הנגוע לרחבי הדירה בה שהו אותה עת שמעון ומיכל גרוס וארבעת ילדיהם הקטנים. יומיים לאחר מכן הובהלו בני המשפחה לבית החולים. כתוצאה מההרעלה נפטרו בנות המשפחה אביגיל ויעל. הבנים וההורים נפגעו אף הם כתוצאה מההרעלה ונזקקו לטיפול בבית החולים.