בעלי ליין המסיבות:
מסיבה. ארכיון | צילום: rf123, Dmitriy Shironosov

בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב ביטל באופן תקדימי כתב אישום שהגישה העירייה נגד מארגני מסיבות לקהילת הלהט"ב בעיר בשל תלייה בלתי חוקית של מודעות למסיבות במועדון "האומן 17". לטענת השופטת, לאור החשש מפני האפשרות שהעירייה אכפה באופן סלקטיבי נגד הקהילה, בזמן שלא ביצעה אכיפה כלפי מודעות אחרות - יש לבטל את כתב האישום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לאחר שנשמעו ונשקלו ראיות הצדדים, החלטתי לבטל את כתב האישום מטעמי הגנה על הצדק", הסבירה השופטת יפעת אונגר ביטון את החלטתה השבוע. לדבריה, אמנם מארגני המסיבות עברו על החוק לשמירת הניקיון, פקחי העירייה לא ביצעו אכיפה שוויוניות ולא הטילו קנסות על מודעות ופוסטרים של חברות אחרות. "לא ייתכן כי יופלו לרעה על יסוד שיקולים זרים או מחמת שרירות גרידא", ציינה השופטת.

"פעמים מספר, מבלי שנדרש לכך, הוסיף הפקח בעדותו את האמירה: 'מסיבות של הקהילה הגאה'", המשיכה השופטת ביטון. "אך העיון בטופס התלונה מעלה כי אין בתלונה התייחסות למסיבות כלל, קל וחומר למסיבות של הקהילה הגאה. הפקח הכחיש כי החקירה התמקדה באופיין של המודעות, אך כשנתבקש להתייחס למודעות באזור המועדונים, השיב כי המודעות היו של הקהילה הגאה, ולא היו מודעות אחרות".

ייצג את הנאשמים, עו
ייצג את הנאשמים, עו"ד משה שוחטמן | צילום: ינאי רבוחא

אלא שאז הוצגו לפקח דוגמאות לעשרות פלאיירים ופוסטרים בנושאים אחרים שנתלו בצמוד למודעות של מסיבות הלהט"ב, שבעניינם לא הוגשה תלונה ולא הוטלו קנסות. "הראיות לעיל יוצקות בסיס לכאורי, לקיומה של אכיפה בררנית ובלתי שוויונית ואפשרות לאפליה פסולה על רקע העדפות מיניות", סיכמה השופטת את החלטתה.

עו"ד משה שוחטמן, שייצג את הנאשמים, מסר בתגובה: "אני מברך על החלטת בית המשפט שקיבל באופן תקדימי את בקשתנו לביטול כתב האישום בטענה של אכיפה בררנית. הוכח כי פקח העירייה בחר באופן שרירותי לפתוח בחקירה דווקא נגד מודעות שזוהו על ידו כמודעות של הקהילה הגאה. בית המשפט אמנם קבע כי לא הוכח שהעירייה פועלת במכוון דווקא נגד הקהילה הגאה ואף לא עלתה טענה כזאת מצד לקוחותיי.

"יחד עם זאת, במקרה הנוכחי קבע בית המשפט כי מצופה היה מן העירייה להפריך בראיות את האפשרות לאפליה בשל נטייה מינית, אך הדבר לא נעשה על ידה. קיימות עדיין טענות מבעלי מועדונים בעיר כי ישנה אכיפה דווקא נגד ליינים של הקהילה הגאה. אני מצפה מהעיירה, להפנים את פסק הדין, ולבדוק שאכן הפקחים, בכל המחלקות, מבצעים פעולות אכיפה בלי שיקולים זרים וככל שתימשך התופעה נמשיך להילחם בה בבית המשפט".