אביגיל ויעל גרוס ז
אביגיל ויעל גרוס ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (שלישי) שלוש שנות מאסר בפועל על המדביר יוסף ברקן שהורשע בגין שתי עבירות הריגה וארבע עבירות של גרימת חבלה חמורה. גזר הדין מגיע בעקבות הסדר הטיעון שנחתם עם ברקן, לאחר שפעולות הדברה שביצע בבית משפחת גרוס בירושלים לפני כשלוש שנים הובילו למותן של שתי הבנות אביגיל (4) ויעל (2).

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הפרקליטות הייתה מתואמת איתנו לאורך כל הזמן, הם יידעו אותנו בפרטים הכלליים", אמר שמעון גרוס, אב המשפחה לאחר מתן גזר הדין. "אנחנו לא תאבי נקם ולא רצינו שיישב שנים רבות בכלא, בפרט שמדובר בבנאדם לא צעיר ויש פה נסיבות רפואיות נוספות. מאידך, אנחנו מבינים שיש שיקולים נוספים ושהוא צריך לקחת אחריות על המעשים".

עוד המשיך גרוס: "בגדול, קשה לדבר במונחים האלה של 'סגירת מעגל', אבל יש הקלה, אנחנו יודעים שזה שלב נוסף מאחורינו מבחינת התיק שנמשך הרבה זמן. אנחנו מקווים שהלקחים נלמדו ושלא נצטרך לדון בנושאים האלה ושלא נשמע על עוד מקרים כאלה".

לפני כשלושה חודשים פורסם לראשונה במהדורה המרכזית על כוונת הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד ברקן ולייחס לו הריגה. במסגרת הסדר הטיעון הוסכם כי ברקן יודה ויורשע בסעיפי כתב האישום, וכי יוטל עליו עונש מאסר בפועל של שלוש שנים ומאסר על תנאי. בנוסף סוכם כי ברקן יפצה את משפחת גרוס באופן מידי בסכום של 200 אלף שקלים.

ההסדר התקבל לאחר בחינת מכלול נסיבות העניין, כולל חוות דעת פסיכיאטריות שניתנו - האחת לבקשת ההגנה והשנייה לבקשת התביעה - המעידות על מצבו הרפואי הבעייתי של ברקן בעת ביצוע העבירה. ההסדר נחתם לאחר שהוצג בפני בני משפחת גרוס, שהביעו הסכמתם למתווה שגובש ולעונש שהוסכם בין הצדדים.

יוסף ברקן (ארכיון)
יוסף ברקן (ארכיון) | צילום: צילום – ברק קוחוס (BIZTV)

כתב האישום: ברקן השתמש בחומר חקלאי רעיל

האישום המתוקן הוגש במסגרת ההסדר לאחר המגעים בין פרקליטיו של ברקן, יאיר גולן ונחשון שוחט, לבין התובעת גאולה כהן: כתב האישום מגולל את השתלשלות האירועים, כשבראשיתם התבקש ברקן לבצע פעולות הדברה בדירת מגורים של משפחת גרוס. ברקן הגיע לדירה והשתמש בחומר הדברה חקלאי שרעילותו גבוהה ובכוחו לגרום למוות.

על פי כתב האישום, ברקן השאיר את חומר ההדברה בחדר סגור ובכדי למנוע דליפה של החומר הרעיל ליתר חלקי הבית, הוא אטם את החדר באמצעות סרט דביק על החלון וסביב הדלת והמנעול.

אלא שזמן מה לאחר מכן, דלף החומר מהחדר הנגוע לרחבי הדירה בה שהו אותה עת שמעון ומיכל גרוס וארבעת ילדיהם הקטנים. יומיים לאחר מכן הובהלו בני המשפחה לבית החולים. כתוצאה מההרעלה נפטרו בנות המשפחה אביגיל ויעל. הבנים וההורים נפגעו אף הם כתוצאה מההרעלה ונזקקו לטיפול בבית החולים.