עו
ארכיון | צילום: חדשות 2

בית הדין הצבאי לערעורים בקריה קבע היום (חמישי) כי אלאור אזריה, שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל בחברון ונשלח ל-18 חודשי מאסר, לא ייכנס לכלא ביום א' הקרוב. הדיון בבקשת עיכוב הביצוע לעונשו של אזריה התקיים לבקשת ההגנה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בפתח הדיון הדגיש התובע נדב וייסמן כי התביעה מעוניינת בכך שאזריה יחל בריצוי עונשו ללא כל דיחוי. "נאשם שהוכרע דינו ונגזר דינו חייב להתחיל לרצות את עונשו באופן מיידי", אמר וייסמן תוך שהוא מצטט חלקים מפסק דינו של אזריה. השופטת תא"ל אורלי מרקמן הקשתה: "החייל שוהה במאסר פתוח כבר תקופה ארוכה והוא מתנהג כשורה". וייסמן השיב: "אל לנו לשכוח כי החייל הורשע בעבירה חמורה, ונקבע כי הוא בלתי אמין".

מוקדם יותר תקפו מקורבים לצוות ההגנה הפורש של אלאור אזריה, עורכי הדין אייל בסרגליק, אילן כץ וכרמית שחיבר  את ההחלטה לערער על ההרשעה בהריגה, וקבעו כי היא תגרום לתביעה להגיש ערעור משלה על העונש הקל שנגזר עליו. "סבלנותם פוקעת", מסרו המקורבים והוסיפו כי "הם רואים לנגד עיניהם אך ורק את טובתו של אלאור". היום ידון בית המשפט בתאריך כניסתו לכלא של אזריה.

פרקליטו הנוכחי של אזריה, עו"ד יורם שפטל, הגיש אמש ערעור על הכרעת הדין בניגוד לדעת צוות ההגנה, מהלך שהביא להתפטרותם. במקביל תקף שפטל את הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק ואמר כי הוא "סחט באיומים" את צוות ההגנה הקודם.

שפטל חשף היום את ההתכתבות בינו לבין הפרקליטים שהתפטרו: במייל ששלחו לו הם כתבו כי  "הוסטח לנו על ידי הפצ"ר כי אם לא יוגש ערעור הגנה, לא יוגש ערעור מצד התביעה על קלות העונש". עוד הם כתבו כי "נכונותם של גורמים שונים תקל על השגת הקלה בעונש ו'או חנינה, עניין לא יהיה קיים במידה ויימשכו הליכי הערעור".

"הפרקליטים לא מוכנים להיגרר להשמצות ולמילים הבוטות הללו כדי לא לפגוע באלאור", הגיבו הבוקר המקורבים לצוות ההגנה שפרש. "הם הציעו לעמוד מאחורי שפטל שיוביל הליך המתקה או חנינה אך התנגדו ללכת לערעור בכל מחיר".

עורכי הדין הפורשים בסרגליק וכץ
עורכי הדין אייל בסרגליק ואילן כץ | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר

עוד הוסיפו כי "צריך לזכור שהשופט שהיה בדעת מיעוט רצה לשלוח את אלאור ל-30 חודשי מאסר במקום 18" ורמזו כי ההתנהגות של שפטל נותנת מוטיבציה לתביעה ללכת לערעור.

"אנחנו רואים את התגובות של הקהל. אם לפני כן דעת הקהל הייתה עם אלאור - עכשיו אנחנו רואים את התגובות והטוקבקים והם מתחילים לאבד את סבלנותם. אם היו לוקחים את גזר הדין המצוין הזה - אלאור היה חוזר הביתה בתוך כמה חודשים כגיבור ואפשר היה למחוק לו גם את האישום הפלילי. מעניין שאותם פוליטיקאים שחיבקו את המשפחה אחרי גזר הדין נעלמו עכשיו".

מוקדם יותר היום התראיין שפטל בגל"צ והסביר את אשמת "הסחיטה" שהטיל על הפצ"ר. "הגדרתי במפורש כי לא מדובר בהיבט פלילי אלא מוסרי. הפצ"ר ודובר צה"ל לא אמרו מילת אמת אחת בפרשה הזאת. אני מזמין אותם ואת צוות ההגנה הקודם להיבדק במכונת אמת בפומבי ולהוכיח לעם ישראל מי דובר אמת ומי דובר שקר".

שפטל הוסיף כי בשיחה בין הפצ"ר לבין צוות ההגנה הקודם נאמר כי אם הם לא יערערו על הכרעת הדין, גם התביעה לא תגיש ערעור על קלות העונש.