מנדלבליט.
מנדלבליט. צעד חסר תקדים | צילום: מארק ישראל סאלם, FLASH 90, חדשות

היועץ המשפטי לממשלה צפוי להתייצב בבג"ץ נגד הממשלה כדי לטעון נגד חוק ההסדרה, שעבר אמש (שני) בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. טרם ברור אם מנדלבליט יגיע לבית המשפט בעצמו או ייסתפק בשליח מטעמו. את הממשלה ייצג עורך דין פרטי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

רק פעמיים בעבר היה מצב דומה - ובשתי הפעמים לא הגיע בסופו של דבר האיום לכדי מימוש: הפעם הראשונה הייתה בתיק חשבון דולרים של לאה רבין, אז הודיע היועץ המשפטי דאז אהרון ברק כי יתייצב בבג"ץ נגד רבין והממשלה, דבר שבסופו של דבר לא יצא אל הפועל. הפעם השנייה הייתה בפרשת קו 300. היועץ המשפטי דאז יצחק זמיר הודיע כי יגיע לבית המשפט כדי לטעון נגד החנינה לראשי השב"כ. בעקבות האיום הודח זמיר, ומחליפו יוסף חריש עמד לצד הממשלה.

החוק עבר אמש ברוב של 60 חברי כנסת תומכים לעומת 52 מתנגדים כאשר חברי הכנסת בני בגין (ליכוד) ואורלי לוי-אבקסיס הצביעו נגד החוק, בניגוד לעמדת הקואליציה. במליאה החלו את הדיון לאחר שניסיונותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לדחות את ההצבעה לא צלחו. לאחר שאמר שישתתף בהצבעה, נתניהו לא הגיע למליאה מפגישתו בלונדון כשהחלו ההצבעות על ההסתייגויות מהחוק, והוא עבר ללא הצבעתו.

"חוק ההסדרה הוא אות קלון לכנסת ישראל", אמרו בתנועת "שלום עכשיו". "עליו חתום אדם אחד - בנימין נתניהו, שמפקיר את  עתיד ישראל בידי מיעוט קיצוני, ותומך בחוק שהוא והיועץ המשפטי לממשלה מזהירים ממנו. נתניהו מוכן לאפשר גזל אדמות, לסכן את קציני צה"ל ולגרור את ישראל לבית הדין הבינלאומי בהאג והכול למען הישרדות פוליטית. אל מול הטירוף הזה נהיה אנחנו המבוגר אחראי ונבלום את החוק המסוכן הזה בבג"ץ".

"לא משנה באיזה שמות ינסו להסתיר את הרפש הזה", תקפה יו"ר מרצ זהבה גלאון. "הממשלה העבירה עכשיו חוק שהופך גניבה מפלסטינים לחוקית וידם לא רעדה לרגע. ככה פשוט". חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) צייצה בחשבון הטוויטר שלה כי "לאוהבי ההתיישבות, למי שיודע שהגושים יהיו עיקר ההתיישבות העתידית, זהו רגע עצוב מאוד".