הרב יונה מצגר (צילום: הלל מאיר/TPS, חדשות)
בדרך לכלא. מצגר, הבוקר | צילום: הלל מאיר/TPS, חדשות

3.5 שנות מאסר לרב הראשי לישראל לשעבר: היום (שני) הודה הרב הראשי לשעבר יונה מצגר בקבלת שוחד בסך 5 מיליון שקלים, לאחר שבשבוע שעבר חתמה איתו הפרקליטות על עסקת טיעון, כפי שפרסם לראשונה כתבנו גיא פלג. מצגר הורשע ב-5 עבירות של לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, 8 עבירות מרמה ושיבוש הליכי משפט. הטיעונים לעונש, לאחריהם ייקבע סופית עונשו של מצגר, יתקיימו בשבוע הבא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מצגר הודה בכתב האישום המתוקן ואמר: "אני מכיר את הסדר הטיעון, הוא על דעתי, אני מודע לכך שבית המשפט איננו כבול לעונש, קראתי את עובדות כתב האישום המתוקן ואני מודה בהן". לפי העסקה, סכומי האישום בשוחד יקוצצו במחצית ל-5 מיליון שקלים, ובתמורה ירצה הרב מאסר של 3.5 שנים.

עוד הוסכם כי דירת מגורים אחת של הרב תחולט, ובכך הוא לא יידרש לשלם קנס נוסף. החתימה על הסדר הטיעון מגיעה אחרי משא ומתן בין צוות ההגנה המשפטי של הרב מצגר לבין המשנה לפרקליטת מחוז ירושלים עו"ד דני ויטמן.

עו"ד גבאי ופריד, פרקליטיה של העצורה
פרקליטיו של מצגר, טל גבאי ויהודה פריד | צילום:

במסגרת כתב האישום המתוקן, מצגר יודה בקבלת שוחד בסכום של 5 מיליון שקלים ביחד עם עד המדינה, והפרקליטות תעתור לעונש מאסר של 3.5 שנים. עם זאת, מצגר עשוי לרצות מאסר של שנתיים בלבד אם יקוצר עונשו בשליש. פרקליטיו של הרב, עו"ד טל גבאי ויהודה פריד, מסרו בשבוע שעבר כי "הרב שעה לעצתנו וחתם על הסדר הטיעון".

לדבריהם, "לא היה מדובר בשוחד קלאסי. מי שקורא את הפרטים מבין שמדובר על דמי תיווך בין תורמים לבין עמותות, שאלמלא מעורבות הרב לא היו תורמים כלל ועיקר, כך שלא הייתה שום כוונה זדונית מצדו".

כך החלה הפרשה

בחודש מרס האחרון נפתח משפטו של מצגר בבית המשפט המחוזי בירושלים. הרב הראשי לשעבר הואשם בעבירות שוחד, מרמה ועבירות נוספות בעת שכיהן בתפקידו. בכתב האישום שהוגש בחודש אוקטובר האחרון נטען, כי מצגר ביצע במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל עבירות רבות ובהן קבלת שוחד, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מס, תוך שהוא פועל במסגרת תפקידו ומנצל את מעמדו הרם.

במהלך ביצוע העבירות וכתוצאה מהן, קיבל הרב לכאורה סכומי שוחד בסך כולל של כ-10 מיליון שקלים - ומתוכם נטל לכאורה לכיסו סך של כ-5 מיליון שקלים. במרבית המקרים שימש חיים אייזנשטט, נהגו האישי של הרב מצגר, כשליחו לקבלת כספי העבירות.