"התושבים חיים תחת מטריית זיהום האוויר" (צילום: ליאורה אמיתי, חדשות)
מיכל האמוניה בחיפה, ארכיון | צילום: ליאורה אמיתי, חדשות

מיכל האמוניה בחיפה היה אמור להיות מרוקן בשבועות הקרובים מכל תכולתו, אך היום (רביעי) החליט בית המשפט העליון לעכב את המהלך. השופט אורי שוהם נענה לבקשת חברת "חיפה כימיקלים" וכתב: "בשלב זה ניתן צו המעכב את ביצוע פסק דינו של בית המשפט המחוזי" - שפסק כי יש לפנות את המיכל בהדרגה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השופט שוהם הורה לעכב את המהלך "עד להחלטה אחרת", וציין כי הבקשה לערעור "תובא לדיון בפני הרכב תלתא (שלושה שופטים) בהקדם האפשרי". לאחר שייקבע מועד לדיון, עיריית חיפה וגם היועץ המשפטי לממשלה יתבקשו להעביר את תגובתם לערעור - עד שבעה ימים לפני הדיון.

עיריית חיפה הודיעה שתפנה מחר לבית המשפט כדי לצמצם את הצו - ולמנוע כניסת אוניית אמוניה שאמורה למלא את המיכל. "משחקי ההון שלטון מבית חיפה כימיקלים נמשכים - נפעל להקדמת הדיון במהירות האפשרית.  כל יום שעובר מהווה איום על מעל למיליון תושבי מדינת ישראל", נמסר מהעירייה. ראש העיר חיפה יונה יהב הוסיף: "אני קורא לראש הממשלה ולשר להגנת הסביבה להמשיך ולתמוך בהסרת הסכנה מעל ראשיהם של כמיליון מתושבי המטרופולין ולהעדיף את האינטרס הציבורי על פני אינטרס בעל ההון".

הפגנת עובדי חיפה כימיקלים, אתמול (צילום: עובדי חיפה כימיקלים)
הפגנת עובדי חיפה כימיקלים, אתמול | צילום: עובדי חיפה כימיקלים

הקרב בין העירייה לחיפה כימיקלים נמשך

הבוקר הגישה חברת חיפה כימיקלים לבית המשפט העליון בקשה לערער על החלטת המחוזי - גם על פסק הדין לסגור את המיכל וגם על מועד הביצוע. בעיריית חיפה אמרו בתגובה: "דבר כבר לא מפתיע אותנו בהתנהלות המנותקת של חיפה כימיקלים, עוד מיום הוצאת פסק הדין לסגירת מערך האמוניה בבית המשפט לעניינים מקומיים, פועלים בחיפה כימיקלים בכל הדרכים הנלוזות לבזות את החלטות בית המשפט ולא למלא את פסקי הדין".

עוד אמרו בעיריית חיפה: "השימוש הציני בעובדים כמו בארגוני מיליציות, מסע ההפחדות והשקרים על המתרחש במשק הוא חלק ממערך התנהלות אגרסיבי שמטרתו אחת - הגדלת הרווחים הכלכליים על חשבון חייהם של מאות אלפי תושבים. מי שמשקר במצח נחושה לבית המשפט משקר לעובדיו ומשקר לציבור. הנסיונות הבלתי פוסקים להפעיל לחצים על השלטון מדגימים באופן הבוטה ביותר את את יחסי ההון-שלטון במדינה".

"על מדינת ישראל להלאים מייד את מערך יבוא האמוניה, לעבור ליבוא במיכלים בטוחים ולהתחיל לדאוג לעובדים במקום לנהל משא ומתן עם פורעי החוק שמתנהלים כמו הגביר בעיירה", סיכמו בעיריית חיפה. "אנו קוראים לראש הממשלה ולשר להגנת הסביבה לפעול לטובת כמיליון מתושבי המדינה במקום לרפד את כיסם של בעלי ההון שמתגוררים מעבר לים".

רוקן. מכל האמוניה בחיפה
כ-416 טונות נשארו | צילום:

בתחילת השבוע נערך בנושא דיון דחוף בבית המשפט המחוזי בחיפה, בו חשפה העירייה כי במיכל האמוניה נשארו רק 416 טונות - למרות שבחיפה כימיקלים טענו כי אין אפשרות לרוקן מתחת ל-600 טונות. לאור הגילויים החדשים, פסקה השופטת תמר שרון נתנאל כי תכנית לריקון מלא של המיכל תוגש על ידי חיפה כימקלים עד ה-29.3 - ולאחר החלטה זו עתרה החברה לבג"ץ.