שירי סובול בבית המשפט, ארכיון
שירי סובול בבית המשפט, ארכיון | צילום: חדשות 2

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הבוקר (שלישי) את הסדר הטיעון שנחתם בין הפרקליטות לעורכי דינה של שירי סובול, שהואשמה ברצח אחותה הילי ז"ל. במסגרת ההסדר שאושר כפי שדווח לראשונה בחדשות 2, סובול הודתה והורשעה בעבירה של שידול לחבלה חמורה ותרצה עד 10 שנות מאסר לכל היותר, ואילו חברה דוד ערן, הודה והורשע בביצוע הרצח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההסדר נחתם לאחר שאתמול התקיימה פגישה דרמטית בין פרקליט מחוז תל אביב מומי למברגר לבין אם התאומות שביקשה את רחמי הפרקליטות על בתה שירי שהואשמה בתחילה ברצח, והקלה באישום. בסוף הפגישה פרקליט המחוז החליט ללכת על הסדר הטיעון. לפגישה עם האם היה משקל משמעותי, ובמסגרת ההסדר שהושג באמצעות פרקליטיה של סובול, עורכי הדין אלי כהן וגיל פרידמן, הודתה והורשעה גם בסיוע לאחר מעשה לנאשם ברצח, חברה דוד ערן. בנוסף, ערן הודה והורשע ברצח, ובהתאם להסכמה שהושגה בין שני הצדדים ירצה 20 שנות מאסר.

ערן דוד בבית המשפט, ארכיון
דוד ערן בבית המשפט, ארכיון | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

"לאחר מו"מ ארוך וגישור הגענו להסדר טיעון", אמרה נציגת הפרקליטות עו"ד זוהר דולב. "לאחר הרשעתם נבקש להפנות אותם לשירות המבחן לצורך עריכת תסקיר מבחן, שכן מדובר בנאשמים מתחת לגיל 21".

הילי סובול ז
הילי סובול ז"ל | צילום: פייסבוק משטרת ישראל

בנוגע להרשעת ערן, הנציגה הסיפה כי המדינה תסכים לעונש מופחת לאחר שערן יפקיד את הפיצוי לאמה של הילי סובול ז"ל - 258 אלף שקלים. "הפקדת הפיצוי הינו תנאי להסדר", אמרה.
"ההסדר מקובל עלינו על כל חלקיו", אמר סניגורו של ערן, עו"ד ששי גז. "זה היה מו"מ ארוך וממושך שהסתיים אתמול בשעות הלילה עד חצות. זה היה הליך גישור קשה, ולא כל יום עורך דין מסכים ל-20 שנות מאסר".

עו
עו"ד ששי גז | צילום: חדשות 2

לאחר הודאותיהם של ערן וסובול, בית המשפט הבהיר כי הוא אינו קשור בהסדרי הטיעון וכי הוא יכול לגזור את עונשם של השניים על פי שיקול דעתו הבלעדי.

"נמאס מהמשוגעת הזו"

במסגרת ההסדר צפויה התביעה לבקש לגזור על סובול עד 10 שנות מאסר, בעוד שפרקליטיה צפויים לבקש עונש נמוך באופן משמעותי. בפרקיליטות החליטו להגיע להסדר טיעון עם סובול, זאת לאחר שלאורך הדרך החל מרגע מעצרה - התקבלו אינדקציות לכך שהמהלך להגיש כתב אישום בגין רצח נגד סובול עלול להיכשל. החלטת בית המשפט העליון לשחרר את סובול בתנאים מגבילים, והצהרותיו של שופט המחוזי שלקח חלק בהליך הגישור - הובילו את הפרקליטות להבנה כי לא יצליחו לבסס נגד סובול תיק רצח.  

במרס 2016 הוגש כתב האישום הקודם נגד דוד וסובול שייחס לשניהם קשירת קשר במטרה לגרום למותה של הילי, ולאחר שנכשלו פעמיים החליטו לבצע את המעשה בדירת המשפחה. בנוסף, השניים הואשמו  בשיבוש הליכי משפט.

אין תמונה
עו"ד גיל פרידמן

שירי סובול התלוננה בפני ערן פעמים רבות על אחותה, ושלחה לו מסרונים בהם כתבה, בין היתר: "נמאס לי לגור עם המשוגעת הזו", "שתמות, זה מה שאני רוצה" ו-"הלוואי שערבי או מחבל ידקור אותה". כך, על פי כתב האישום, נטעה אצלו את הרצון והצורך לגרום למותה של המנוחה במטרה שתפסיק לפגוע בה, וכן בקשר הרומנטי בין השניים.

עו
עו"ד אלי כהן | צילום: חדשות 2

מכתב האישום עולה כי השניים הצטיידו לקראת האירוע במספר סכינים, כמו גם בכפפות, בגדים להחלפה ומגבונים לניקוי הזירה. ערן הוא זה שביצע את הרצח בעצמו, ודקר את הילי 130 פעמים, ושירי התקשרה למשטרה ומסרה דיווח כוזב לפיו אחותה נדקרה על ידי זר. בהמשך סייעה לערן להתנקות, להחליף בגדים ולהסתתר בחדרה של אימן של התאומות.

עד שהגיעו השוטרים לזירה הוציאה שירי את ידית דלת החדר מבחוץ, על מנת למנוע כניסה לחדר, והסתירה את בגדיו של ערן כמו גם את הסכינים והכפפות. סכין נוספת החביאה שירי מאחורי ארון. לאחר מכן השניים תיאמו גרסאות, וסיכמו כי ידווחו כי ערבי דקר את המנוחה ואילו ערן ניסה לסייע לה.