פרטוש ז"ל וזירת התאונה (צילום: דוברות כבאות והצלה)
פרטוש ז"ל וזירת התאונה | צילום: דוברות כבאות והצלה

גרם למות חיילת בתאונה - וירצה שנת מאסר וחצי: בית המשפט לתעבורה בירושלים הרשיע היום (חמישי) את נהג האוטובוס שהיה מעורב בתאונה בבנימין בנובמבר 2015, תאונה בה נהרגה רב"ט סתיו פרטוש ז"ל. הנהג - נועם נגאמחונה האוקיפ - הורשע בגרימת מוות ברשלנות, נהיגה בחוסר זהירות וברשלנות, נהיגה במהירות שלא בהתאם לתנאי הדרך וגרם נזק לאדם ולרכוש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

האוקיפ הורשע לאחר שהצדדים הגיעו להסכם טיעון, בו סיכמו כי מדובר ברשלנות "שאינה ברמה הגבוהה ביותר" לאחר ההרשעה, גזר עליו השופט נאיל מהנא מבית המשפט לתעבורה 18 חודשי מאסר בפועל וגם קנס של 5,000 שקלים (א מאסר של 3 חודשים תמורתו) ופסילה למשך 10 שנים.

עוד קבע השופט מהנא כי האוקיפ ישלם למשפחתה של פרטוש פיצוי של 20 אלף שקלים עד ל-1 במאי. עורך דינו של הנהג ביקש עיכוב ביצוע עד להגשת מועד ערעור, והשופט נעתר לעיכוב ביצוע למשך 45 יום.

יוסי פרטוש, אביה של החיילת, זעק לעבר הנאשם: "משפחה שלמה הרסת, הלוואי תלך עד הקבר שלך עם ההרגשה הזאת" ולאחר מכן מירר בבכי. לאחר ההכרעה פנה האב לשופט מהנא ואמר: "תודה רבה לך, אדוני השופט. הוכחת שיש שופטים בירושלים. זה לא יחזיר לי את הבת, אבל העברת מסר שנהגים כאלה לא יתחמקו מעונש". האב הגיע באותו יום לזירה מתוקף תפקידו ככבאי וגילה כי בתו נהרגה.

הנהג בבית המשפט, היום (צילום: חדשות 2)
הנהג בבית המשפט, היום | צילום: חדשות 2

"לקח אחריות על מעשיו"

"מעיון ברישומו הפלילי והתעבורתי עולה כי אין לנאשם עבירות קודמות", כתב השופט. "שירות המבחן ציין כי הנאשם קיבל על עצמו אחריות מלאה והתרשם כי הנאשם חווה תחושות אשמה חזקות, מגלה אמפתיה וצער רב כלפי המנוחה ובני משפחתה ומכיר בחומרת מעשיו ותוצאותיהם הטראגיות".

"כבר נפסק כי הרשעה בעבירה של גרימת מוות ברשלנות מחייבת הטלת עונש מאסר בפועל ורק במקרים חריגים לא ייגזר עונש מאסר מאחורי סורג ובריח", הסביר השופט את מתחם הענישה. "הנאשם נטל אחריות על מעשיו והודה בתוצאה הטראגית של התנהגותו הרשלנית והפנים את חומרת התאונה שארעה עקב התנהגותו".

לאחר שהתחשב בעברו הנקי של הנהג, בליקויי התשתית וברשלנות המופחתת קבע השופט את מתחם הענישה - והבהיר כי "תוצאות התאונה הטראגיות והצורך בהרתעת הרבים והשמירה על ציבור המשתמשים בדרך, מחייבים הטלת פסילה לתקופה ארוכה וענישה מותנית צופה פני עתיד בדמות מאסר על תנאי ארוך ומרתיע. העובדה שרישיונו של הנאשם מהווה מקור פרנסה אינו מצדיק הטלת פסילה לתקופה קצרה".

על דברי אביה של פרטוש אמר: "דבריו על המנוחה וכן הדברים שנכתבו על ידי האם בתצהיר שהוגש לבית המשפט נגעו ללב ואין ספק כי הסבל של בני המשפחה באיבוד יקירתם קשה מנשוא, ומלבד ענישה מרתיעה יש רק לנחמם ולחזק את ידיהם. אמנם הטלת פיצוי לא תכפר על הסבל שעוברים בני המשפחה, אך יש בו בוודאי כדי להקל עליו ולהוות רכיב ענישה המבטא את הצער והאובדן".

אבי ההרוגה: "שתלך לקבר עם התחושה הזו" (צילום: חדשות 2)
אבי ההרוגה: "שתלך לקבר עם התחושה הזו" | צילום: חדשות 2

"רק המהירות היא הסיבה לתאונה"

התאונה התרחשה סמוך לכוכב השחר בבנימין, בכביש 458 לכיוון דרום: 38 חיילים היו באוטובוס כאשר הרכב נכנס בצורה מהירה מדי לעיקול. ככל הנראה, הנהג איבד שליטה והאוטובוס התהפך לתעלה בצד הכביש. כל הנוסעים נפצעו: פרטוש ז"ל נהרגה לאחר שנלכדה תחת האוטובוס הממוגן שהתהפך, וכוחות החילוץ וההצלה נאלצו לקבוע את מותה בזירה. החילוץ התעכב מכיוון שחלונות האוטובוס היו ממוגנים ולכן לא היה ניתן לשבור אותם.

גורם בכיר במשטרה אמר לחדשות 2, כשבוע לאחר תחילת החקירה, כי "רק המהירות היא הסיבה לתאונה" - והדגיש כי הטענה הראשונית של נהג האוטובוס על מעורבות של רכב אחר בתאונה או כל אפשרות אחרת נשללו סופית, לאחר גביית העדויות מהנוסעים וחקירת נהג האוטובוס עצמו.

במשטרה הגיעו למסקנה כי הטענה של הנהג הייתה שקרית וקבעו כי הגורם היחיד לתאונה היה כניסתו המהירה מדי של הנהג לעיקול בכביש 458. ביוני 2016, כשבעה חודשים לאחר התאונה, הגישה פרקליטות מחוז ירושלים את כתב האישום החמור נגד הנהג האוקיפ.

פרטוש ז"ל, ההרוגה היחידה בתאונה, הייתה בת 19 במותה: אביה של סתיו, יוסי פרטוש, עבד ככבאי בשירותי הכיבוי וההצלה בירושלים וניסה ליצור קשר עמה ברגע ששמע על התאונה. כשלא ענתה לו בטלפון הנייד, הוא נסע במהירות ברכבו היישר אל זירת התאונה. חבריו לשירותי הכיבוי הבחינו בו סמוך למקום התאונה ולא אפשרו לו להתקרב לאזור. סתיו הותירה אחריה אח תאום, המשרת אף הוא בצה"ל.

נהג במהירות שאינה מתאימה לתנאי הכביש (צילום: דוברות כבאות והצלה)
נהג במהירות שאינה מתאימה לתנאי הכביש | צילום: דוברות כבאות והצלה

יקיר חליווה, בן זוגה לשעבר של החיילת רב"ט סתיו פרטוש ז"ל, העלה לאחר מותה פוסט מרגש לעמוד הפייסבוק שלו. "הבטחנו שנאהב עד המוות, אבל לא אמרת שזה כל כך קרוב", כתב, לצד תמונה של פתק שכתבה לו פרטוש המנוחה אותו חתמה במילה "אשתך". חליווה הוסיף: "נכון, בחודש האחרון לא היינו יחד - אבל האהבה עדיין כאן והרבה יותר חזקה - אנחנו בסך הכל בני אדם: לפעמים נפרדים, אבל גם חוזרים. תמיד חיכיתי שתחזרי ותדפקי בדלת. עכשיו למי אחכה? את מי אחבק?"

פרטוש ז"ל ובן זוגה חליווה
פרטוש ז"ל ובן זוגה חליווה | צילום:

"אני יודע שאת כאן איתי, בכל מקום", המשיך וכתב בפוסט, שזכה לאלפי שיתופים ברשת החברתית. "הכל כל כך בלתי נתפס, אני פשוט רוצה להתעורר מהחלום הגרוע הזה. כולם מצפים שאהיה חזק - אבל בשביל מי? הרי להיות חזק זה תמיד היה בשבילך. אני בוכה, אבכה, ואמשיך לבכות תמיד. לבכות אותך", הבטיח.

חליווה ציטט בפוסט את הפסוק הידוע ממגילת שיר השירים, בכותבו: "מים רבים לא יוכלו לכבות את האהבה, ונהרות לא ישטפוה", וסיים במילים: "הפעם אני זה שמחכה לך, רגע אחרי שנפרדנו בפעם האחרונה. את לא ראית אותי, אבל הייתי שם, בדיוק לידך. שלך, בעלך".