כמעט שנה חלפה מאז הירייה בחברון שהסעירה את המדינה ואף הביאה לקרע בצמרת הפוליטית והביטחונית והיום (שלישי), כחודש וחצי לאחר שהורשע פה אחד בהריגת מחבל מנוטרל בחברון, יתייצב אלאור אזריה פעם נוספת בבית הדין הצבאי בבסיס הקריה בתל אביב - הפעם כדי לשמוע את גזר דינו ולשמוע האם יישלח למאסר. אמש אמרו מקורבים לחייל כי האחרון אמר למשפחתו: "אני חזק, אף אחד לא ישבור אותי. תהיו גם אתם חזקים". משדר מיוחד בחדשות 2 החל מ-11:30.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2, דרשה התביעה הצבאית במהלך שלב הטיעונים לעונש מבית הדין הצבאי לגזור בין 3 ל-5 שנות מאסר על אזריה. כמו כן דרשו בתביעה להוריד אותו לדרגת טוראי ולא לנכות מהעונש את 10 החודשים שבהם שהה במעצר בית.

בינתיים, במשטרה נערכים בכוחות מתוגברים לקראת הכרעת הדין, שעלולה להצית מהומות והתפרעויות מחוץ לבית הדין הצבאי בקריה. "נאפשר מחאה לגיטימית", אמרו במשטרה, "אך לא נאפשר שום גילויי אלימות מצד המפגינים והתומכים"

לפני כחודש וחצי אימץ בית הדין הצבאי בראשות נשיאת בית הדין אל"מ מאיה הלר את טיעוני התביעה והפריך את טענות ההגנה. "הוכח מעל לכל ספק סביר כי המחבל מת כתוצאה מירי הנאשם", נקבע. "אכן, המציאות הבטחונית מאלצת התמודדות עם אתגרים מבצעיים קשים, אך הפעלת כוח צריכה להיעשות בהתאם לצורכי משימה ולא מעבר לנדרש".

אזריה לאחר הכרעת הדין (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
אזריה לאחר הכרעת הדין | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

"יש לדחות את גרסתו ולקבוע כי אינה מהימנה", אמרה השופטת הלר. "מסקנתנו מתבססת גם על התרשמות שלילית מעדותו. בהסתמך על עדותו - הוכחו מעל לכל ספק סביר כי סיבת הירי אינה חשש מסכנה אלא כי המחבל תקף בסכין קודם לכן ולדבריו 'הגיע למחבל למות".

"הסרטונים מלמדים כי לאורך כל האירוע התנהל אזריה בשוויון נפש", המשיכה השופטת. "לא נראה כי הוא נדרך. הם גם מלמדים שהנאשם לא הרחיק אחרים מהזירה. הוא אף הפנה את גבו למחבל כדי לקחת את קסדתו. התנהלותו אינה עולה בקנה אחד עם חשש מיידי וסכנת חיים. הוא ירה לא לפני שהשתהה ואף שיפר את זווית עמידתו כנגד המחבל". עוד הוסיפה הלר: "עמדתם של המפקדים - המ"פ נאמן והמג"ד שפירא - עומדות בקנה אחד עם הוראות הפתיחה באש הדורשת תנאים מצטברים לביצוע ירי". היא גם מתחה ביקורת על טענותיהם של בכירי הצבא בדימוס שהעידו לטובת אזריה, ודחתה את דבריהם.

צ'רלי אזריה. "קיבלו את גרסת 'בצלם'" (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
צ'רלי אזריה. "קיבלו את גרסת 'בצלם'" | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

השופטת הלר הוסיפה לשלול את טענות ההגנה. "גרסת הנאשם אזריה היא גרסה כבושה, ולא עולה בקנה אחד עם הפרטים שמסר באופן ספונטני אחרי האירוע", קבעה. "הצבענו על כך שגרסתו התפתחה, הראינו כי גרסתו נסתרת בראיות אובייקטיביות, הראינו כי גרסתו אינה עולה בקנה אחד עם הוראות הפתיחה באש ולא את הערכתם המקצועית של מפקדיו. במצב דברים זה - אנו דוחים כבלתי מהימנה את גרסתו של אזריה במצ"ח ובבית הדין. היתה לו פרשנות מוטעית לפיה "אם יש ספק אין ספק" - מה שנוגד את הוראות הפתיחה אש. נוכח כל האמור, גם אם היתה מתקבלת גרסתו של אזריה לגבי חשד למטען, לא היה צידוק לירי".

אלאור אזריה (צילום: חדשות 2)
יוגש ערעור | צילום: חדשות 2

פרקליטיו של אזריה הודיעו מיד לאחר ההרשעה כי בכוונתם לערער על פסק הדין. "מדובר בפסק דין קשה, נגיש עליו ערעור. חשנו עוינות מצד בית הדין כלפי אלאור", אמרו. אביו של אלאור, צ'ארלי אזריה, מתח גם הוא ביקורת על ההחלטה והאשים: "השופטים קיבלו את גרסת 'בצלם'". לאחר ההרשעה, עימותים אלימים פרצו מחוץ לבסיס הקריה בין מאות מתומכי אזריה למשטרה. אבטחה הוצמדה לשופטים הצבאיים מחשש לפגיעה בהם.