אחרי ששיקר כשאמר שאין לו כספת וכי הוא אינו מחזיק סכומים משמעותיים במזומן, הודה בנימין (פואד) בן אליעזר שהכספת דווקא קיימת בבנק דיסקונט. בתיעוד מיוחד נראים החוקרים כשהם מוציאים את השקית המאובטחת בה הוחזקו הכספים ששימשו כראייה המרכזית בתיק נגד מי שהיה בעבר מועמד לנשיאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החוקרים פתחו את הכספת ומצאו לא פחות מ-570 אלף דולרים במזומן, רובם בשטרות של 100 דולר. בן אליעזר סיפר כי הכסף אינו שלו.

הוא הסביר כי הכסף שייך לבנו שחי בארצות הברית והועבר אליו למשמורת. ואז, חודשיים אחרי שנפתחה החקירה, התקיימה שיחת הטלפון נדירה. על הקו היה תנ"צ אפרים ברכה ז"ל, ראש יאח"ה, שטלפן לנחקר שלו, בן אליעזר.

תנ"צ ברכה, בכיר החוקרים של משטרת ישראל דאז, היה חוקר מתוחכם. מצד אחד, הוא היה צנוע, ביישן ונעים הליכות, אך מצד שני - אין ולא היה חוקר חריף ממנו, כזה שיודע לאתר את נקודות התורפה ולשבור נחקרים. הוא רצה שפואד ישכנע את בנו לבוא ארצה למסור עדות, ובעצם להפריך את גרסתו של פואד לפיה הכספים שבכספת הם אינם כספו שלו.

בנימין פואד בן אליעזר (צילום: חדשות 2)
שוחח עם תנ"צ ברכה ז"ל. בן אליעזר | צילום: חדשות 2

מנגד, פואד השתמש בקסם האישי שלו. הוא ידע שהחוקר ברכה עובר ימים קשים, ונתון למתקפות אישיות קשות מצד הרב פינטו וחסידיו וכך רצה לרכך את החוקר שלו:

ברכה: אם אתה זוכר, במהלך החקירה, אתה אמרת לגבי הבן שאם אתה רוצה אתה יכול לדבר איתו להגיע לפה ולמסור את הגרסה לגבי הכסף, פשוט אנחנו רוצים לבדוק את הטענה שלך לגבי הכסף. השאלה היא אם אתה יכול לדבר איתו להגיד לו להגיע לפה ולמסור את כל הגרסה האמיתית לגבי הכסף...

בן אליעזר: אני יכול לנסות. כשאני אמרתי לך את זה, זה היה בשלב המקדמי של החקירה. ואז אמרתם לי 'עזוב עזוב'...

ברכה: זה כי עשינו חיקור דין... מה שחשוב עכשיו זה שאם הוא מגיע, שיבוא עם המסמכים כדי שיבוא יציג לנו שהכספים אכן עברו אליך...

בן אליעזר: כן בסדר גמור, השאלה שנשאלת פה 'האם אני פה לא שם לו מלכודת'...

ברכה: מה זאת אומרת איזו מלכודת?

בן אליעזר: שמע, האיש הוא חי באמריקה, עובד באמריקה, אם לבוא אז הוא בא וחוזר.

ברכה: אני לא אעכב אותו לגבי התיק הזה... אין לו צווי הוצאה לפועל...

בן אליעזר: טוב, אבדוק ואחזור אליך.

ברכה: מה שחשוב זה הבריאות שלך, קח את זה בפרופורציה המתאימה, אל תשכח שנתת עשרות שנים למדינת ישראל...

בן אליעזר: לא רק 61 שנה ... (צוחק) יש לי אליך הערכה רבה מאוד ואני מקווה שרק תמשיך לעשות מה שאתה עושה.

בזמן שחלף מאז, תנ"צ ברכה התאבד, ובן אליעזר, הואשם בקבלת שוחד בסכומי העתק, במרמה, הפרת אמונים והלבנת הון. עכשיו הוא מנסה לעצור את ההליכים המשפטיים בעניינו בשל מצבו הבריאותי.

"הכספים שייכים לבני"

בעקבות הדברים בנימין בן אליעזר מסר בתגובה: "מעולם לא לקחתי שוחד. כפי שאמרתי בחקירה, רוב הכספים שייכים לבני המתגורר בארצות הברית אשר חסך אותם במשך עשרות שנים. אני כופר בהאשמות ומצר על הניסיון הנלוז להשפיע על בית המשפט באמצעות הדלפות מגמתיות ושיטתיות. אני מאמין ובטוח שהאמת תצא לאור".

בהמשך להצעתו של תנ"צ ברכה המנוח, אופיר בן אליעזר, בנו של פואד סירב להגיע ארצה ועד לשלב זה התקיים חיקור דין שלו בארצות הברית. הוא סירב לענות על מרבית השאלות שהפנו אליו החוקרים. בהקשר זה, פנה אופיר בן אליעזר לפרקליטות וביקש להחזיר לו את מאות אלפי הדולרים, אולם בפרקליטות טרם השיבו.