מחלקה לחקירות שוטרים, מח"ש, מחש (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
מספר גדול יחסית של שוטרים הועמד לדין | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

אחרי שנה סוערת ועמוסה במיוחד, במחלקה לחקירות שוטרים פרסמו היום (שני) את דוח הפעילות השנתי ממנו עולים נתונים אודות מידת מעורבותם של שוטרים במעשים פליליים: במהלך שנת 2015, התקבלו במח"ש החלטות לגבי 640 תיקים בהם נחקרו שוטרים תחת אזהרה. כ-30% מתיקי החקירה הללו הסתיימו בהעמדה לדין פלילי או משמעתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך השנה החולפת, הגישה מח"ש 102 כתבי אישום פליליים נגד שוטרים. ב-85 מהם הוחלט כי המענה המתאים הוא להעמיד שוטרים לדין משמעתי. כ-66% מהתיקים שנחקרו באזהרה הגיעו לכלל מיצוי והתבררה בהם האמת. במח"ש מסבירים כי מדובר בחקירות שגילו ממצאים פוזיטיביים שניתן להתבסס עליהם לצורך העמדה לדין פלילי או משמעתי או לחילופין על מנת לסגור את התיק מחוסר אשמה או לאחר שנמצא כי נסיבות העניין לא הצדיקו העמדה לדין.

ב-2015 הועמדו לדין 300 שוטרים ב-200 תיקי חקירה - מספר גדול ביחס לאוכלוסייה נורמטיבית של אנשי משטרה. יחד עם זאת, במח"ש הדגישו כי הם לא היססו לנקות את השוטרים שהתברר שפעלו כדין מכל חשד ולסגור את התיקים בעניינם מחוסר אשמה - וכי זה קרה ביותר מ-100 תיקים שנחקרו.

אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
יותר מידע על עבירות מין בקרב שוטרים | צילום: חדשות 2ב-12 החודשים האחרונים התקבלו בבתי המשפט ברחבי הארץ 91 פסקי דין בתיקי מח"ש, אחוז ההרשעות עמד על 86% כש-3% מהתיקים הסתיימו בזיכוי. 11% מהתיקים הועברו למישור המשמעתי, עיכוב הליכים ועוד. כ-32% מהפניות שהתקבלו במח"ש כלל לא הראו חשד לביצוע עבירה פלילית.

במח"ש מדגישים שמרבית הפניות המגיעות אליהם מתבררות ככאלה שאינן מצדיקות טיפול בשוטר בערוץ הפלילי וכי מרבית השוטרים מתנהלים בשגרה ובהתאם לחוק. בארבע השנים האחרונות נרשמה עלייה של כ-11% במספר התיקים שהגיעו לכלל מיצוי והתבררה בהם האמת, במקביל לירידה משמעותית באחוז התיקים שנסגרו עקב חוסר ראיות מספיקות.

המחלקה שחקרה את השוטרים שהיו מעורבים בפרשיות מין

נוכח התגברות זרם המידע והדיווחים שהגיעו בשנים האחרונות למחלקה לחקירות שוטרים בכל הנוגע להטרדה מינית וניצול מרות על ידי מפקדים, הוחלט במח"ש כבר לפני מספר שנים על שיתוף פעולה עם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, שיקיף את כל שלבי ההליך הפלילי. במסגרת שיתוף הפעולה הזה אף נוסחה אמנה משותפת הנמסרת לכל נפגעת עבירה שמגיעה למסירת עדות במחלקה.

מנהל מח"ש עו"ד אורי כרמלי, ארכיון (צילום: מור אורן)
ראש מח"ש, עו"ד אורי כרמל | צילום: מור אורןבין תיקי עבירות המין שנחקרו במהלך השנה החולפת במח"ש: חשד להטרדה מינית ומעשה מגונה על ידי מי ששימש סמפכ"ל המשטרה, ניצב בדימוס ניסים מור, חשד להטרדה מינית ומעשה מגונה על ידי קצין בדרגת ניצב משנה וכתב אישום שהוגש נגד מפקד תחנה בגין הטרדה מינית ומעשה מגונה. בנוסף, נגזרו 9 שנות מאסר על שוטר בגין עבירות מין חמורות שביצע בחברו ומספר חודשי מאסר בפועל נגזרו על שוטר שביצע עבירות מין בקטינה שהתנדבה בתחנת משטרה במסגרת פרויקט "מחויבות אישית".