מנדלבליט.
הוועדה המליצה - מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש | צילום: מארק ישראל סאלם, FLASH 90, חדשות

הממשלה אישרה פה אחד הבוקר (ראשון) את מינויו של אביחי מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש הבא. מנדלבליט נחשב עד כה כמועמד המועדף על נתניהו להחליף את היועץ הנוכחי יהודה וינשטיין - שיסיים את כהונתו בת שבע השנים בקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות אישור המינוי בממשלה, מספר ארגונים, בהם התנועה לאיכות השלטון ותנועת אומ"ץ, צפויים להגיש עתירות לבג"ץ נגד המינוי ולטעון לניגוד עניינים. בשבוע שעבר נדחתה אחת העתירות נגד המינוי בטענה שמדובר ב"פנייה מקדימה" מכיוון שמינויו עוד לא אושר על ידי השרים.

לפני כשבועיים המליצה הוועדה המיוחדת לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרת המשפטים איילת שקד על מינויו של מנדלבליט. ההחלטה התקבלה לאחר 14 דיונים וישיבות שהתקיימו בנושא ובתמיכתם של ארבעה חברי ועדה. יו"ר הוועדה, נשיא העליון לשעבר אשר גרוניס, התנגד להמלצה הזו.

היועמ
היועמ"ש היוצא וינשטיין | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

מנדלבליט, שמשמש כיום כמזכיר הממשלה, הוא דוקטור למשפטים ואלוף בצה"ל לשעבר שכיהן כפרקליט הצבאי הראשי.

הוועדה כללה את ח"כ ענת ברקו (הליכוד), שר המשפטים לשעבר משה ניסים, פרופסור גבריאלה שלו ועו"ד יחיאל כץ. לאחר אישורם של אלו ולאחר שדנו בהסתייגויות שהוגשו, החליטו להמליץ על מינויו של מזכיר הממשלה מנדלבליט - היחיד שזכה בתמיכה של 4 חברי וועדה, כנדרש.

בעת שירותו כפרקליט הצבאי הראשי, נחקר מנדלבליט באזהרה בחשד שהיה מעורב בפרשת הרפז. אם יאושר מינויו, יחליף הפצ"ר לשעבר את עו"ד יהודה ויינשטיין.