רה"מ לשעבר אולמרט, ארכיון (צילום: גיל יוחנן)
הסדר טיעון מצומצם | צילום: גיל יוחנן

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט חתם לפנות ערב (שני) על הסדר טיעון מצומצם עם הפרקליטות, שבמסגרתו הוא יודה בשני אישומים של שיבוש מהלכי משפט בפרשת הקלטות הסתר של ראש לשכתו לשעבר שולה זקן. מחר יחל בעליון הדיון בערעור של אולמרט על העונש שנגזר עליו בתיק טלנסקי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסדר הטיעון כולל גם הסכמה בין הצדדים בנוגע לעונש שייגזר על אולמרט - 6 חודשי מאסר, שירוצו בחופף למאסר שנגזר עליו בתיק הולילנד. התיק כולו נסמך על 9 הקלטות שביצעה ראש לשכתו לשעבר.

כתב האישום המדובר עוסק בזמן שבו התנהלו נגד אולמרט וזקן שני הליכים משפטיים - "התיק הירושלמי" (ראשונטורס, טלנסקי ומרכז ההשקעות) ותיק הולילנד. מכתב האישום עולה כי במהלך ניהול ההליכים המשפטיים "המשיך אולמרט לתמוך כלכלית בזקן והעביר אליה סכומי כסף נכבדים".

720923
שוב: המדינה נגד אהוד אולמרט | צילום:

"את מסוגלת לאבד עשתונות"

במאי 2011 נפגש אולמרט עם זקן לבקשתה בבית מלון בירושלים והשניים שוחחו על עדותה הצפויה בתיק הירושלמי. במהלך הפגישה ניסה אולמרט, כך על פי כתב האישום, לשכנע את זקן שלא תעיד, וזאת כדי שלא ניתן יהיה להשתמש ביומנים המפלילים שהיו ברשותה. "את תפלילי את עצמך על דוכן העדים", אמר לה. בפגישה אחרת אמר לה: "את מסוגלת להיכנס ללחץ, לאבד עשתונות, לבכות, לצעוק". חודשיים לאחר מכן הודיעה כי החליטה להימנע מלהעיד.

בסוף אוקטובר 2012 נפגשו אולמרט וזקן, שוב לבקשתה, והיא עדכנה אותו כי הוצע לה לחתום על הסדר טיעון בתיק הולילנד. מכתב האישום עולה כי אולמרט חשש שבמסגרת הסדר טיעון תוזמן זקן להעיד כעדת תביעה - דבר שעלול לפגוע בו - ולכן ניסה להניא אותה לא לחתום.

"את חייבת אותי". אולמרט וזקן (צילום: רויטרס)
"את חייבת אותי". אולמרט וזקן | צילום: רויטרס

"תקשיבי למה שאני אומר לך, ככל שהדבר הזה מתרחק מזמן המעשה, זה מקטין את העונש בצורה דרמטית", אמר לה. "בינתיים יתייצב המצב. תירגעי, את לא תעמדי מבחינה נפשית עם התוצאות של זה". זקן אמרה לאולמרט שאחד השיקולים לחתימה על ההסדר הוא מצבה הכלכלי, ובתגובה הבטיח לה כי ידאג לפרנסתה ולפרנסת משפחתה ויסייע במימון הגנה משפטית עבורה.

"את חייבת אותי כדי לדאוג למשה ולילדים", אמר לה אולמרט. "מעולם לא היה דבר שהבטחתי ולא קיימתי, מעולם לא". בסוף חודש אוקטובר הראתה זקן לאולמרט את טיוטת הסדר הטיעון והוא מצידו המשיך לנסות לשכנע אותה לא לחתום. ארבעה ימים לאחר מכן הודיעה שולה זקן כי החליטה לא לחתום על הסדר הטיעון.

פרקליט המדינה: "אולמרט לא יקבל הנחת סלב"

תחילה קיוו עורכי דינו של אולמרט להגיע להסדר בכלל התיקים הנוגעים לו. במסגרת הסדר זה היה אמור אולמרט למשוך את ערעורו על העונש שגזר עליו בית המשפט המחוזי בתיק טלנסקי, ומנגד הייתה המדינה מושכת את הערעור על זיכויו של אולמרט בתיק "ראשונטורס".

שי ניצן, ארכיון (צילום: Olivier Fitoussi /FLASH90)
פרקליט המדינה שי ניצן | צילום: Olivier Fitoussi /FLASH90

בשבוע שעבר נפגשו פרקליטיו של אולמרט, עורכי הדין אייל רוזובסקי ורועי בלכר, עם פרקליט המדינה שי ניצן. הפרקליטים קיוו לקצר ככל הניתן את המאסר שנגזר על אולמרט - 18 חודשים במסגרת תיק הולילנד ו-8 חודשים במסגרת תיק טלנסקי. בין היתר ביקשו שהעונשים ירוצו בחפיפה ולא במצטבר. עם זאת, הפגישה הסתיימה ללא הסכמות.

זמן קצר לפני הפגישה התייחס פרקליט המדינה שי ניצן לעמדת הפרקליטות בנוגע להסדר הטיעון. "אין לי שום כוונה לתת לאולמרט הנחות סלב וגם לא החמרות סלב", אמר ניצן בריאיון ב"חדשות סוף השבוע".