שיחה בין חברים הובילה לתביעה ייצוגית: על פי כתב התביעה, בגובה יותר מחצי מיליארד שקלים, רשת המזון שופרסל נמנעת במתכוון מביצוע משלוחים מאתר האינטרנט שלה ליישובים ערביים - גם כשהם צמודים ליישובים יהודיים, אליהם דווקא כן מתבצעים משלוחים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

"יש פה אפליה שהיא מנוגדת לחוק", טוענת עורכת הדין ג'מילה האדל ואכים, "הם מגיעים ליישובים יהודיים קטנים ומרוחקים, אבל לא לערים הערביות". לדבריה, "זה משפיל ומקומם, ולנו כערבים יש כוח קנייה מאוד גדול".

בירוק - שולחים; באדום - היישובים הערביים
בירוק - שולחים; באדום - היישובים הערביים | צילום:

האפליה בין יישובים ערביים ליהודיים נמתחת לאורכה ולרוחבה. כך בשיחה עם נציגת שופרסל אונליין סירבו לשלוח מוצרים לקלנסאווה, אך ליישוב הסמוך ניצני עוז לא הייתה בעיה להזמין משלוח. שיא האבסורד הוא בכפר ראמה, אליו מסרבת שופרסל לבצע משלוחים - אך ליישוב חרשים אין לשליח בעיה להגיע - וזאת למרות שהגישה אליו היא דרך ראמה.

מבדיקה של חדשות 2 עולה כי גם ברשת רמי לוי היחס המפלה דומה. חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) הודיע כי בעקבות הדברים הוא הגיש הצעה לדיון מהיר על סירוב הרשתות לספק משלוחים ליישובים הערביים.

משופרסל נמסר בתגובה: "שופרסל נותנת שירות לכלל האוכלוסייה בישראל ללא הבדל דת, גזע ומין. טרם קיבלנו את כתב התביעה ולכשיתקבל נגיב בערכאות המשפטיות".
מרשת רמי לוי לא נמסרה תגובה.