בנובמבר 2014 הגיעו האחים שלמה ונחמן טוויטו, פעילי להב"ה, לבית הספר הדו לשוני בירושלים, שפכו בנזין והציתו את המקום. בחודש יולי גזר בית המשפט המחוזי בירושלים שנתיים וחצי מאסר על שלמה ושנתיים מאסר על נחמן. המדינה ערערה על העונש, והיום (ראשון) החליט בית המשפט להוסיף 8 חודשי מאסר לאחים - כך ששלמה ירצה 38 חודשי מאסר ונחמן ירצה 32 חודשים. בפרשה הורשע גם נאשם נוסף, יצחק גבאי, עליו נגזרו שלוש שנות מאסר והערעור בעניינו טרם הסתיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שופטי העליון זילברטל, דנציגר ורובינשטיין ציינו היום בפסיקתם את הנזק העצום שגרמה ההצתה: "התלמידים נאלצו לחזות במראה הכיתות והציוד השרופים, וכיצד מקום מוגן ותומך כבית ספר הפך באחת לזירת עימות ולמקום המצוי תחת איום. במעשיהם לא פגעו המשיבים רק בערכים של דו-קיום שבית הספר ביקש לקדם, אלא גם בתחושת הביטחון הבסיסית שכל תלמידה ותלמיד אמורים לחוש עם כניסתם לבית הספר ובתחושת הביטחון של הורים השולחים לשם את ילדיהם".

זילברטל, שניסח את ההחלטה, טען כי "ראוי שבקביעת עונשם של המשיבים תבוא לידי ביטוי החובה להרתיע אחרים המחזיקים בעמדות דומות מלנקוט פעולות אלימות מעין אלה. המעשים פוגעים ברקמה העדינה של החיים במשותף במדינה". השופט רובינשטיין סיכם: "כדאי שיידעו כל השוקלים מעשים מעין אלה של הצתה שעמה רכיבי הסתה כי היד תכבד עליהם. לבית משפט זה ולבתי המשפט בכלל חובה להיאבק בכך".

בחודש יולי התפרסם לראשונה תיעוד התקרית כפי שנקלט במצלמות האבטחה של המוסד החינוכי. ביום שלפני ההצתה הגיעו האחים לבית הספר וערכו במקום סיור מקדים. למחרת, סמוך לשעה 18:00, הגיעו לתחנת דלק סמוכה, מילאו מספר מכלי בנזין, עטו כיסויים על פניהם ונכנסו לשטח בית הספר.

שלמה ונחמן טויטו
האחים המציתים | צילום: חדשות 2

לאחר שריססו את הכתובות "מוות לערבים", "אין דו קיום עם סרטן" ו"כהנא צדק", נכנסו לתוך המבנה דרך החלון, עברו בין הכיתות, שפכו בנזין והדליקו אש. לאחר מכן הם נראים השניים בסרטון כשהם נמלטים מהמקום. לבית הספר עצמו, שבו לומדים יחד תלמידים יהודים וערבים, נגרם נזק כבד.

נזק כבד נגרם לבית הספר
נזק כבד נגרם לבית הספר | צילום: פלאש 90

"פגיעה בכבוד האדם ובסובלנות"

בגזר הדין של השניים, שניתן ביולי, נטען כי לחומרת העבירות שביצעו מצטרף גם המניע האידיאולוגי שבשמו פעלו. "החלטתם של הנאשמים להצית את בית הספר נבעה מהעובדה שלומדים בו יהודים וערבים בצוותא, כחלק מפעילותם של הנאשמים כנגד דו קיום בין ערבים ליהודים", כתב השופט סגל.

ריססו כתובות, הציתו ונמלטו
ריססו כתובות, הציתו ונמלטו | צילום: אריק אבולוף כב"ה ירושלים

עוד כתב השופט כי "ההצתה וההשחתה של פני בית הספר משקפת פגיעה בערכי כבוד האדם, השוויון והסובלנות. בנסיבות העניין, בהן הנאשמים הציתו והשחיתו את בית הספר הדו-לשוני, באשר מהווה הוא סמל לחיים משותפים ודו קיום, מידת הפגיעה בערכים המוגנים חמורה ומשמעותית". הורים לתלמידים הלומדים בבית הספר טענו כי העונש שהוטל על השניים קל מדי.

בית הספר הממוקם בשכונת פת הסמוכה לבית צפאפא מהווה עבור רבים בירושלים אי של שפיות, במיוחד בעת הזו שבה המתיחות בין יהודים לערבים הגיעה לשיא חדש. לפני מספר שבועות רוססו על הגדרות בכנסה לבית הספר כתובות "תג מחיר" בתקרית דומה, אז התלמידים במקום צבעו יחד את הכתובות בסמלים של שלום.