אהוד אולמרט, הולילנד, משפט (צילום: חדשות 2)
הורשע בשיבוש מהלכי משפט | צילום: חדשות 2

בית משפט השלום בירושלים אישר היום (שלישי) את הסדר הטיעון בין ראש הממשלה לשעבר אולמרט לפרקליטות. במסגרת הסדר הטיעון הורשע אולמרט על פי הודאתו בשני אישומים של שיבוש מהלכי משפט בפרשת הקלטות הסתר של ראש לשכתו לשעבר שולה זקן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העונש שנקבע בהסדר עם אולמרט הוא 6 חודשי מאסר, שירוצו בחופף למאסר שנגזר עליו בתיק הולילנד - 18 חודשי מאסר. כמו כן, הוא ישלם קנס בסך 50 אלף שקלים. 

במהלך הדיון הקשה השופט אביטל חן, נשיא בית משפט השלום בירושלים, על נציגי הפרקליטות בנוגע לעונש שיוטל על אולמרט ותהה מדוע לא יבוצע המאסר, לפחות בחלקו, במצטבר לעונש שנגזר בתיק הולילנד. "יש הסדר חריג, כי אתם אומנם קובעים מחיר גבוה, אבל הוא בעצם לא לביצוע", אמר השופט. רק בשבוע הבא יכריע האם לקבל את העונש - 5 ימים בלבד לפני שאולמרט אמור להתחיל לרצות את עונש המאסר.

720923
צילום:

האישום המדובר עוסק בזמן שבו התנהלו נגד אולמרט וזקן שני הליכים משפטיים - "התיק הירושלמי" (ראשונטורס, טלנסקי ומרכז ההשקעות) ותיק הולילנד. מכתב האישום עולה כי במהלך ניהול ההליכים המשפטיים "המשיך אולמרט לתמוך כלכלית בזקן והעביר אליה סכומי כסף נכבדים".

"הקלטות היוו הזדמנות נדירה לבית המשפט ולציבור להיחשף למה שבדרך כלל מצוי מאחורי הקלעים", אמרה בדיון התובעת, עו"ד קרן בר נחום. "נחשפנו למערך אינטרסים סבוך. הנאשם וזקן עברו כברת דרך של עשרות שנים יחד ובין השניים הייתה מחויבות גדולה מאוד. היינו מצפים מאדם במעמדו לנהוג אחרת ולנהל משפט נקי והגון".

"את מסוגלת לאבד עשתונות"

במאי 2011 נפגש אולמרט עם זקן לבקשתה בבית מלון בירושלים והשניים שוחחו על עדותה הצפויה בתיק הירושלמי. במהלך הפגישה ניסה אולמרט, כך על פי כתב האישום, לשכנע את זקן שלא תעיד, וזאת כדי שלא ניתן יהיה להשתמש ביומנים המפלילים שהיו ברשותה. "את תפלילי את עצמך על דוכן העדים", אמר לה. בפגישה אחרת אמר לה: "את מסוגלת להיכנס ללחץ, לאבד עשתונות, לבכות, לצעוק". חודשיים לאחר מכן הודיעה כי החליטה להימנע מלהעיד.

בסוף אוקטובר 2012 נפגשו אולמרט וזקן, שוב לבקשתה, והיא עדכנה אותו כי הוצע לה לחתום על הסדר טיעון בתיק הולילנד. מכתב האישום עולה כי אולמרט חשש שבמסגרת הסדר טיעון תוזמן זקן להעיד כעדת תביעה - דבר שעלול לפגוע בו - ולכן ניסה להניא אותה לא לחתום.

האזינו לקטע מהשיחה עם זקן (צילום: רויטרס)
ההקלטות שלה הובילו להרשעה. שולה זקן | צילום: רויטרס

"תקשיבי למה שאני אומר לך, ככל שהדבר הזה מתרחק מזמן המעשה, זה מקטין את העונש בצורה דרמטית", אמר לה. "בינתיים יתייצב המצב. תירגעי, את לא תעמדי מבחינה נפשית עם התוצאות של זה". זקן אמרה לאולמרט שאחד השיקולים לחתימה על ההסדר הוא מצבה הכלכלי, ובתגובה הבטיח לה כי ידאג לפרנסתה ולפרנסת משפחתה ויסייע במימון הגנה משפטית עבורה.

"את חייבת אותי כדי לדאוג למשה ולילדים", אמר לה אולמרט. "מעולם לא היה דבר שהבטחתי ולא קיימתי, מעולם לא". בסוף חודש אוקטובר הראתה זקן לאולמרט את טיוטת הסדר הטיעון והוא מצידו המשיך לנסות לשכנע אותה לא לחתום. ארבעה ימים לאחר מכן הודיעה שולה זקן כי החליטה לא לחתום על הסדר הטיעון.