השתחרר מהכלא. צבי בר (צילום: פלאש 90)
בר בבית המשפט, ארכיון | צילום: פלאש 90

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר (חמישי) את צבי בר, ראש העיר המיתולוגי של רמת גן, בקבלת שוחד בסכום של מיליוני שקלים מקבלנים בעיר, זאת בתמורה לקידום מספר פרוייקטים נדל"ניים ולמתן אישורי בנייה. השופט צבי גורפינקל קבע בהכרעתו כי גרסאותיו של בר בפני בית המשפט היו "סותרות ומזגזגות", וכי מנגד הוא מעריך את אמינות עדותו של עד המדינה בפרשה. עם זאת בית המשפט החליט לזכות אותו מפרשת הפרת האמונים, הנוגעת להעסקת בנו באחד הפרוייקטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בר בן ה-80, שאולץ לפרוש מתפקידו בעקבות הפרשה, הורשע גם בעבירות של הפרת אמונים והלבנת הון. על פי כתב האישום שהוגש נגדו, באחת הפרשיות המרכזיות - פרשת "בית ליר אור", קיבל ראש העיר לשעבר שוחד מהיזמים על סך רבע מיליון דולר, באמצעות הלוואה שקיבל בהיותו בלונדון. בר הורשע גם בפרשות אקו פאוור ומגדל התמרים. השופט צבי גורפינקל דחה את הטענות כי נפגש עם נציגי הפרויקטים מטעמי חברות: "היחסים גלשו מעבר לידידות אמיצה, אלא חברות שהמניע שלה - יחסים כלכליים".

מהראיות שהציגה הפרקליטות, בתמורה לשוחד, פעל בר לקידום מספר מיזמי נדל"ן, תוך שהוא מעניק אישורי בנייה לקבלנים מוכרים. מדובר בפעולות שבוצעו בשעה שראש העיר כיהן גם כחבר במוסדות התכנון המקומיים והמחוזיים, דבר שאפשר לו לקדם את המהלכים. בר דחה את האישומים נגדו, אך על פי קביעת השופט הציג עמדה שאינה אמינה. "גרסאותיו של בר היו סותרות", פסק גורפינקל.

צבי בר, ארכיון (צילום: חדשות 2)
ראש העיר לשעבר, היום | צילום: חדשות 2

"הוא סיפר על הלוואה אחת ולא סיפר על אחת אחרת, גם בעדותו בבית המשפט זגזג, תחילה ציין כי פנה לעד המדינה ובחקירה הנגדית מאוחר יותר ציין כי לא פנה לעד המדינה לקבלת ההלוואה", פסק השופט והוסיף: "בר שמר על עמימות בנוגע למקור הכסף, גרסתו שהוא שמר עליו בכספת לימים קשים אינה אמינה".

למרות הכתם שהוטל על כהונתו, בר נלחם עד הרגע האחרון להמשיך בתפקידו כראש העיר רמת גן, תפקיד שבו החזיק במשך 24 שנים. לפני כשנתיים החליט בג"ץ כי הוא אינו יכול להתמודד פעם נוספת, לנוכח האישומים החמורים נגדו. "אנו סבורים כי מבחינה ציבורית לא מתקבל על הדעת שיתמודד על התפקיד", קבע אז נשיא בית המשפט.