האם קלטות שולה זקן יהפכו את זיכויו של ראש הממשלה לשעבר? הבוקר (שני) יפסוק בית המשפט המחוזי בירושלים בעניינו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בתיק טלנסקי ("פרשת מעטפות הכסף"). הדיון המחודש בתיק התאפשר בעקבות ראיות חדשות שמסרה ראש לשכתו לשעבר של אולמרט, לאחר שכבר זוכה בפרשה לפני כשנתיים. משדר מיוחד בחדשות 2 ובחדשות 2 Online החל מ-08:00.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביולי 2012 זיכה בית המשפט המחוזי בירושלים את אולמרט מרוב האישומים נגדו, אך הרשיע אותו בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. גם שולה זקן זוכתה ממרבית האישומים, אך הורשעה בקבלת דבר במרמה בפרשת ראשונטורס.

כשנתיים לאחר מכן הציגה שולה זקן למשטרה ראיות חדשות במסגרת הסכם הטיעון שנחתם עמה במשפט הולילנד. בית המשפט העליון הורה לשופטי המחוזי לדון מחדש בתיק והדיון המחודש נפתח בספטמבר האחרון.

האזינו לקטע מהשיחה עם זקן (צילום: רויטרס)
תוביל להרשעה? שולה זקן | צילום: רויטרס

קיבל שוחד במאות אלפים?

הראיות החדשות שהוצגו לשופטים כללו שיחות טלפון מוקלטות בין זקן לאולמרט וכן יומנים שניהלה בעת שהייתה ראש לשכתו. במסגרת הסכם הטיעון עמה נידונה זקן רק ל-11 חודשי מאסר בגין קבלת שוחד - אותם כבר סיימה לרצות - וכן למעמד של עדת מדינה בתיק טלנסקי המחודש.

פרשת המעטפות הכפולות התפוצצה ב-2008, בזמן כהונתו של אולמרט כראש ממשלה. במאי באותה שנה הוא נחקר בחשד כי בזמן כהונתו כראש עיריית ירושלים וכשר התמ"ת, קיבל מאיש העסקים האמריקני משה טלנסקי מעטפות עם כסף מזומן.

על פי החשד קיבל אולמרט מטלנסקי מאות אלפי דולרים ובנוסף קיבל שלא כדין תשלום עבור חדר במלון בוושינגטון. אולמרט טען כי קבלת הכספים נעשתה בהתאם לחוק מימון מפלגות וכי לא ידע על כספים שקיבלו מקורביו - שולה זקן ועורך דין אורי מסר - מטלנסקי.

משה טלנסקי (צילום: רויטרס)
משה טלנסקי | צילום: רויטרס

"גרסה משתנה ומתפתחת"

בכתב האישום שהוגש נגד אולמרט נטען כי הכספים הועברו אליו בין השנים 1993 ל-2002 באמצעות מסר וזקן. הפרקליטות ייחסה לאולמרט עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, שוחד, מרמה ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

למרות הזיכוי, מתח בית המשפט ביקורת חריפה על התנהלותו של אולמרט. "גרסתו של אולמרט בכל פרשיות הכספים הינה גרסה משתנה ומתפתחת", נכתב בהכרעת הדין. "תחילה, במשטרה, התכחש כליל לכספים אלו, ואילו בבית המשפט מסר גרסה סותרת לפיה ידע שאורי מסר ניהל כספים והחזיקם, אך לא ידע כל פרט נוסף". בהמשך כינה בית המשפט את הסברו של אולמרט לגרסתו במשטרה, שטען כי לא ידע דבר על הכספים, "דחוקה".

"הגשת בקשה לגביית ראיות על ידי המדינה לאחר זיכוי הנאשם בערכאה הדיונית היא מחזה נדיר", כתב נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס בהחלטה שהתקבלה. "נקבע כי הבקשה הוגשה על ידי המדינה בשלב מאוחר מאוד, אולם נוכח טיב החומרים שהוצגו, ראוי שחומרים אלה יובאו בפני בית המשפט המחוזי, על מנת שזה ישקול את הכרעתו לאורם".

בפרקליטות טענו כי להקלטות השפעה מכרעת על התיק. "השיח הזה, יחד עם הרישומים ביומניה של זקן, מתירים באופן ברור את הספק שהטריד את בית המשפט המחוזי בירושלים - ספק שעומד בשורש זיכויו של המשיב בפרשת טלנסקי", נכתב בבקשה לעליון. "בקשה זו נסבה בעיקרה על שתי קלטות אלה. בית המשפט הנכבד מתבקש להורות לבית המשפט המחוזי לקבל את ההקלטות ואת הרישומים ביומן של זקן באמצעות זקן כעדה, ולשוב ולשקול את הכרעתו בהתאם".