"חשש לפלילים בפרשות מעון רה"מ" (צילום: AP, חדשות 2)
"חשש לפלילים". המבקרו בני הזוג נתניהו | צילום: AP, חדשות 2

חודש לפני הבחירות - כולנו נדע מה באמת קרה במעון ראש הממשלה: מבקר המדינה ,השופט (בדימוס) יוסף חיים שפירא, החליט הערב (שני) לפרסם את הדוח על התנהלות מעונות ראש הממשלה בעוד שבועיים. הדוח שצפוי להסעיר את מערכת הבחירות יפורסם ב-17 בפברואר - חודש בדיוק לפני מועד הבחירות, והמבקר הדגיש כי הדוח כולל חשש לעבירות פליליות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המבקר הודיע היום ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין על פרסום הדוח הצפוי, בשעה שהעביר לידיו את מכלול החומר שנאסף במשרד מבקר המדינה בקשר להתנהלות במעונות ראש הממשלה - גם בפרשת מחזור הבקבוקים וגם בנושא ריהוט הגן שנקנה למעון בקיסריה.

הדוח שגובש במשרד המבקר מעלה חשש לפגיעה בטוהר המידות עד כדי חשש למעשה פלילי - כך נמסר מטעם המבקר. הדוח יפורסם יחד עם שני דוחות נוספים: דוח על מנהל הכנסת ודוח מעקב על מנהל וכספים בבית הנשיא. טרם נמסר מה יכללו דוחות אלו.

תגובת ראש הממשלה ויושב-ראש הליכוד: "אנו נתייחס לדוח על הוצאות מעון ראש הממשלה כשיתפרסם - ויוכח שהכול נעשה כדין. ביחס לטענות של מני נפתלי, שאינן כלולות בדוח ההוצאות שיימסר על ידי המבקר, מדובר בשקרים והשמצות והם יתבררו ככאלה. לאחרונה מתנהל קמפיין תקשורתי מתוזמן ומתוזמר, שנועד להלך אימים על מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, במטרה להפיל את שלטון הליכוד בראשות נתניהו. לא ניתן לקמפיין הפוליטי הזה להסיט את תשומת הלב של הציבור מהנושא המרכזי שעל הפרק - מי ישמור על ביטחון ישראל".

אתמול: היועמ"ש דרש את החומר שנאסף במשרד המבקר

אתמול התקיימה התייעצות בלשכת היועץ המשפטי, במהלכה ביקש וינשטיין מהמבקר המדינה להעביר לידיו את החומר שנאסף בנוגע להתנהלות מעון ראש הממשלה בפרשת פדיון דמי הבקבוקים - כפי שעשה היום.

"היועץ המשפטי לממשלה ביקש לדעת היכן עומדים הדברים בקשר לבחינת המבקר את הטענות שהוזכרו בפנייתו ליועץ המשפטי", נמסר אתמול מלשכת וינשטיין. ביוני 2014 שלח מבקר המדינה פנייה ליועץ וינשטיין, שכללה בין היתר את נושא פדיון דמי הבקבוקים ואת ריהוט הגן במעון ראש הממשלה.

מלשכת וינשטיין נמסר כי לאחר קבלת הפנייה מהמבקר ב-2014, סיכמו השניים כי המבקר יעיין בחומר הרלוונטי ויעביר את הדברים לטיפול היועץ אם יחשוב שיש בכך צורך. "מאז יוני 2014 לא הועברו לטיפול היועץ המשפטי לממשלה או הפרקליטות חומרים כלשהם מהמבקר בעניין פדיון דמי מיחזור הבקבוקים או רהיטי הגן", נמסר בהודעה מטעם וינשטיין.

"ככל שבדיקתך את הנושאים המוזכרים במכתב טרם הסתיימה, אודה אם תעדכנני בדבר", הוסיף וינשטיין. "אודה לך אם תעדכן אותי לגבי לוח הזמנים הצפוי לפרסום הדוח מטעמך על מנת שאוכל לקחת אותו בחשבון בהקשר לעניין זה ולטענות נוספות שמועלות בעניין התנהלות מעון ראש הממשלה".  

בעקבות הדברים הודיע משרד מבקר המדינה כי הוא מעמיד לרשות היועץ המשפטי לממשלה את כל החומרים שנאספו אצלו בקשר לביקורת על מכונות ראש הממשלה - "זאת בהמשך לטיוטת הדוח שהתקבלה אצלו באוגוסט 2014 ומכתב מפורט שנשלח חודש לאחר מכן מהיועצת המשפטית של משרד המבקר".

מבקר המדינה, יוסף שפירא (צילום: יצחק הררי/משרד מבקר המדינה, חדשות)
ממתינים לעדכונו. המבקר שפירא | צילום: יצחק הררי/משרד מבקר המדינה, חדשות

משרד רה"מ: מסרנו נתונים שגויים

לאחר ששלשום מיהרו להכחיש בלשכת נתניהו את הנתונים שפורסמו בחדשות 2 לגבי רכישת משקאות במעון ראש הממשלה וטענו כי הסכום עומד על כ-43 אלף שקלים בלבד, אתמול הם סיפקו גרסה אחרת: "התשלום לספקי שתייה קלה ויין למעון ראש הממשלה בשנים 2009-2010 מסתכם ב-88,964 ש"ח".

בריאיון ל"חדשות סוף השבוע" טען שלשום ניר חפץ, ראש מטה ההסברה של הליכוד ומקורבו של נתניהו, כי הנתונים שהוצגו בחדשות 2 הם "שקר וכזב" והבטיח כי היום יפרסם משרד ראש הממשלה את הפרטים "האמיתיים" - אלא שפרסום הפרטים הוכיח כי סכום הרכישה גבוה יותר מפי שניים ממה שהציגה לשכת נתניהו תחילה.