הגמל המת (צילום: תומר בסקינד)
שלד הגמל שהושאר למות במדבר | צילום: תומר בסקינד

בעמותת "תנו לחיות לחיות" מעלים היום טענות חמורות נגד אנשי רשות הטבע והגנים ומאשימים את פקחיה בהתעללות קשה ובגרימת מוות של בעלי חיים.

בתלונה שהוגשה למשטרת ישראל קוראים בעמותה לחקור מספר מקרים המעלים, לטענתם, חשדות לביצוע עבירות פליליות על ידי פקחי רשות הטבע והגנים במחוז הדרום.

על פי עדותו של תומר בסקינד, מנהל מרחב ערבה ברשות הטבע והגנים לשעבר, בחודש ינואר האחרון קשר אחד הפקחים גמל לעץ והשאיר אותו שם מספר שבועות, ללא אספקת מים או מזון. בעקבות כך מת הגמל, כשהוא עדיין קשור לעץ.

"לא היה נראה שהפקח חש חרטה על המקרה, ועד היום הוא נוהג להתלוצץ על כך ללא בושה ובפרהסיה", הוסיף בסקינד. לדבריו, ביום למחרת הוא דיווח למנהל המחוז על המקרה, אך זה נתן גיבוי לפקח בטענה כי שכח שקשר את הגמל.

"החיה המסכנה נאכלה על ידי חיות בר כשהיא בחיים ללא יכולת לברוח", סיפרה לחדשות 2 באינטרנט דוברת "תנו לחיות לחיות", אתי אלטמן.

רשות הטבע והגנים: "הנושא בבירור"

דם הגמל המת (צילום: תומר בסקינד)
סימני הדם של הסוס שנורה | צילום: תומר בסקינד

במקרה אחר, העיד בסקינד, ירה פקח אחר למוות בחמור ובסוס ונתן את פגריהם כמזון לעופות דורסים. לדבריו, אותו פקח גם ירה למוות בגורי חתולים ללא סיבה נראית לעין.

ב"תנו לחיות לחיות" אף מציינים בתלונה כי "בתזמון מעורר חשד הודיע היום מנכ"ל הרשות למר בסקינד על פיטוריו לאלתר". לטענת העמותה, הפסקת עבודתו של מנהל המרחב לשעבר באה בתגובה לתלונתו.

ברשות הטבע והגנים נמסר בתגובה כי הם רואים בחומרה כל מקרה של גרימת סבל לבעלי חיים, ועושים לילות כימים להצלתם של מיני חיות הבר בישראל. "הנושא נמצא בבירור יסודי וייבדק לפרטיו עד תום", הדגישו. "אם יימצא כי התבצעה התנהגות שלא כשורה, יטופל הדבר במלוא חומרת הענישה".