מהיום ניתן לשאת את תפילת הנוטע גם בנטיעות וירטואלי
הקרטל הוביל לעליית מחירי הגיזום. אילוסטר | צילום: שי פוקס

הותר לפרסום: המשטרה עצרה במהלך החודשים האחרונים תשעה חשודים מחברות בכירות במגזר הציבורי במשק בחשד למעורבות בקרטל בשוק הגיזום לגופים ציבוריים, כך הודיעה הבוקר היחידה הארצית לחקירות הונאה. 

בפרשה החמורה מעורבים גם נושאי משרה ועובדי ציבור, בין היתר גם בחברת החשמל, בצה"ל, בקק"ל ובעיריית תל אביב. החקירה משותפת של היחידה לחקירות הונאה ומחלקת החקירות של רשות ההגבלים העסקיים בפרשה נמשכה חודשים אחרוכים וזכתה לכינוי "עשבים שוטים".

לטענת המשטרה, נמצאה תשתית ראייתית נגד עשרות חשודים בחשד למעורבות בקרטל, בעבירות של הסדרים כובלים בנסיבות מחמירות, קבלת דבר במרמה, שוחד, הפרת אמונים והלבנת הון. בין עשרות החשודים גם מספר עובדי רשויות, שעל פי החשד קיבלו שוחד או מסרו מידע פנים לחברי הקרטל.

החקירה החלה בחודש דצמבר 2010, כאשר ליחידה הארצית לחקירות הגיע מידע על קרטל שהביא לסגירה באופן מוחלט, לכאורה, של כמעט כל חברות הגיזום באזור. מממצאי החקירה עולה כי חברי הקרטל פעלו בשיטתיות כדי להביא לזכייתן של חברות הקרטל במכרזים שונים, תוך כדי תשלום שוחד לבעלי חברות אחרות כדי שיימנעו מהשתתפות במכרז.

פגיעה גם בכספי הציבור

על פי החשד, היו נושאי משרות בכירים במגזר הציבורי פועלים בשיתוף עם בעלי החברות בקרטל כדי "לתחזק" אותו, תוך כדי שהם פועלים להטיית המכרזים.

היקף המכרזים שהוטו, כך על פי החשד, נאמד בסכום של עשרות מיליונים שקלים. במשטרה טוענים כי החשודים בקרטל פעלו להעלאת רמת המחירים עבור השירותים שסיפקו, ובכך למעשה גם פגעו בכספי הציבור.

תיק החקירה הועבר למחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ולמחלקה המשפטית ברשות ההגבלים העסקיים, לצורך גיבוש עמדה באשר להגשת כתבי אישום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק