החוקרים מצאו היום (ב') כ-600 אלף דולר בכספת של בנימין (פואד) בן אליעזר בסניף הבנק שלו. הוא טוען שרוב הכסף שייך לבנו ונועד לרכישת דירה. בשיחה עם מקורביו הבהיר: "לא נתתי מאומה בתמורה למיליארדר אברהם נניקשווילי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כשהוא שוטח את גרסתו הסביר בן אליעזר למקורבים מדוע נמצאו בכספת סכומים גדולים מאלו עליהם דיווח בחקירה: "שאלו אותי אם יש לי כספת, אמרתי שכן. שאלו אותי אם אהיה מוכן שיפתחו אותה, אמרתי 'בשמחה' ונתתי את המפתח. 60,000 דולר שייכים לי כמו שדיווחתי. 450,000 דולר זה פיקדון של הבן שלי שנתן לי ואמר: 'תחזיק לי את זה עד שאני אקנה דירה'. למזלי הרע נתפסתי כך, עם הסכום הזה, בכספת. הבן שלי עושה עסקים בארצות הברית".

על הצ'ק שנפדה ב"צ'יינג'" אמר בן אליעזר: "מדובר ב-350,000 דולר שהעביר לי הבן שלי עם מכתב לרכישת הדירה שלי ביפו. הכסף הועבר מארצות הברית ושלחתי לצ'יינג' אדם בשמי באופן מסודר עם תעודת הזהות שלי".

עוד טען השר לשעבר בשיחה עם מקורביו כי לקח מאיש העסקים אברהם נניקשווילי הלוואה, אחרי שלא אושרה לו משכנתה. "לא אישרו לי את המשכנתה בגלל הגיל, אז פגשתי את נניקשווילי, שהוא חבר שלי 15 שנה והוא הציע לי הלוואת גישור בסכום של 400,000 דולר", אמר. "לא הייתה שום תמורה לנניקשווילי. אני מוכן ללכת על זה לכלא".

הפנטהאוז של בן אליעזר
הפנטהאוז של בן אליעזר | צילום: חדשות 2

נניקשווילי אישר: העברתי מאות אלפים לפואד

איש העסקים נניקשווילי נחקר היום באזהרה והוא מאשר שהעביר מאות אלפי שקלים לבנו של בן אליעזר, לטענתו, בעקבות בקשה של פואד. ביום שישי, בעת שבן אליעזר נחקר במשטרה, בחדר הסמוך נחקר בנו, יריב בן אליעזר.

אבל החקירה הזו רק הולכת ומסתעפת. במשטרה בודקים כעת האם שלושה אנשי עסקים נוספים העבירו לבן אליעזר כספים - כמה ובאילו נסיבות.

בתחילה הכחיש ח"כ בן אליעזר את קיומה של כספת המזומנים בבנק דיסקונט בירושלים, אולם לאחר שיחה שקיים עם עורך דינו, הוא אישר במהלך חקירתו, כי הוא מחזיק בכספת ובה סכום העומד על עשרות אלפי שקלים. החוקרים לעומת זאת, מצאו כי הסכומים שהיו בכספת משמעותיים יותר.

בנוסף, העריכו גורמים משפטיים בכירים כי הסכם ההלוואה בין ח"כ בן אליעזר לאיש העסקים אברהם נניקשווילי הוא פיקטיבי. הסיבה לחשד נובעת משום שבהסכם ההלוואה שנחתם בשנת 2011 אין סעיף המתייחס לריבית, אך יש בו סעיף הנוגע למועד הפירעון.

מהחקירה עלה כי מועד הפירעון, שצוין בהסכם בין השניים, היה אמור להתרחש לאחר שבן אליעזר ימכור נכס בבעלותו. הנכס נמכר למעשה כחצי שנה לאחר שנחתם הסכם ההלוואה. מאז חלפו מספר שנים, אך הכסף לא הושב ולכן התחזקה ההערכה כי מדובר בהסכם הלוואה פיקטיבי.

פרקליטו של מי שנאלץ לפרוש מהמרוץ לנשיאות טען היום כי מדובר במסע הכפשות מכוון שמלווה בשרשרת הדלפות. "ב- 24 השעות האחרונות אנו עדים לגל חסר ממדים של הדלפות מתוך החקירה, כאשר מידי שעה מתפרסמים פרטים חדשים לגבי החשדות ולגבי ממצאים שעולים כביכול מהחקירה, רובם ככולם שקריים ומגמתיים", כתב עו"ד נבות תל-צור במכתב שהעביר לידי ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, תנ"צ אפרים ברכה.

בהכנת הכתבה השתתף גיא פלג.