רישיון תמורת שוחד (צילום: חדשות 2)
רישיון תמורת שוחד | צילום: חדשות 2

רישיון לשחיתות: במשטרה חושדים כי בכיר במשרד הרישוי, ועובדים נוספים במשרד, העניקו האריכו רישיונות נהיגה תמורת שוחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר חקירה סמויה שנוהלה על ידי ימ"ר לכיש בשיתוף וליווי פרקליטות מחוז דרום כנגד ארגון פשיעה, עלו חשדות נגד מספר מעורבים בהם מנהל משרד הרישוי בנפת לכיש, עורכי דין ואחרים בשורה של חשדות לרבות עבירות שוחד, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה וזיוף.

במהלך החקירה גילו חוקרי ימ"ר לכיש כי על פי החשד, בשנתיים האחרונות הוארך חמש פעמים תוקף רישיונו של חשוד העומד בראש ארגון הפשיעה, על אף שהוא נפסל מנהלית על ידי משרד הרישוי מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה. על פי החשד, מי שהאריך לחשוד את תוקף הרישיון בניגוד לנהלים ותמורת שוחד משמש כמנהל משרד הרישוי בנפת לכיש.

במסגרת החקירה ובחיפוש שנערך בביתו של המנהל, נתפסו מסמכים רבים שחיזקו את החשדות למקרים נוספים של חריגה מנהלים. על פי החשד, ניהל הבכיר רשת ענפה שכללה עורכי דין וקרובי משפחה שעסקו בהסדרת היתרי נהיגה לאנשים אשר נפסלו מלקבל רישיון נהיגה, תמורת כסף.

העבירו טסטים תמורת שוחד

פרשיית שחיתות נוספת שנחשפה במשרדי הרישוי בנפת לכיש מערבת בוחני נהיגה שהעניקו רישיונות נהיגה והעבירו "טסטים" לרכבים פרטיים ומשאיות תמורת שוחד. עוד עולה כי עשרות נהגים קיבלו רישיונות נהיגה ללא הכשרה בסיסית נדרשת, לרבות היתר רישיונות למשאיות כבדות .

על פי החשד, חברי הרשת סייעו לנהגים להשיג רישיון נהיגה, לאחר שרישיונם נפסל בשל צבירת נקודות. עבירה זו חמורה במיוחד לאור העובדה שהארכת רישיון נהיגה במקרים אלו אפשרית ליישום פעם אחת בלבד, ורק במקרים חריגים ובכפוף לסייגים הקבועים בחוק ניתן להאריך את הרישיון פעם נוספת. הארכת הרישיונות כפי שהתבצעה, נעשתה פעמים רבות בכפוף לקבלת תשלומי שוחד בסכומים משתנים על אף הסיכון הכרוך בדבר.

"פצצות מתקתקות בכבישי ישראל"

מבדיקה ראשונית שנערכה על ידי ימ"ר לכיש, עולה כי קיימים מספר נהגים אשר רישיונם הוארך על ידי מנהל הנפה במרחב לכיש פעמים רבות ונמצאו מעורבים אחר כך בתאונות דרכים ביניהן תאונות עם נפגעים.

"החשדות שנחשפו, לפיהן נעות על הכבישים משאיות כבדות שנהגיהם לא עברו את ההכשרה הנדרשת וקיבלו רישיון במרמה, צריכה להדיר שינה מעיני כולנו", התריע מפקד המחוז הדרומי ניצב יורם הלוי. "מדובר בפצצות מתקתקות הנעות בכבישי ישראל ומהוות סכנת חיים של ממש".

"פיענוח פרשייה חמורה זו מהווה נדבך חשוב ונוסף במארג הכולל של טיפול בפשיעה החמורה, שחיתות ציבורית, בריונות בכביש ומאבק בתאונות הדרכים", הוסיף ניצב הלוי. החשודים המרכזיים בפרשייה נעצרו היום על ידי בלשי ימ"ר לכיש ויובאו להארכת מעצרם מחר בבית משפט השלום באשקלון.