הסיפור הזה מתחיל במחלקת היולדות של בית החולים הלל יפה בחדרה ועובר מהר מאוד לקניון "אורות" באור עקיבא. מתברר שאחת המיילדות מבלה די הרבה בחנויות הקניון ומתמקדת בחנויות הביגוד, אבל לתשלום דואגים אחרים - ההורים שמקבלים טיפול מאותה מיילדת, שעובדת בבית חולים ממשלתי.

המתנות מגיעות למאות שקלים. המיילדת אמנם זוכה לשבחים, אבל מעצם היותה עובדת מדינה אסור לה לקבל כסף או טובות הנאה והכל קורה בבית חולים ממשלתי. המוכרת באחת החנויות מעידה שמטופלים של המיילדת קנו לה מתנות ב-700 עד 1,000 שקלים בתמורה לטיפול שקיבלו מהן.

בדיקה של משרד הבראות מעלה שהעסקים השחורים בבית החולים הלל יפה מתרחשים בגלל רצון של היולדות לקבוע מי תעמוד לצדן בזמן הלידה. בבית חולים ממשלתי ההנהלה אמורה לקבוע זאת לפי סידור המשמרות של העובדות בחדר הלידה, בבית החולים "הלל יפה" זה עבד על פי החשד, באמצעות מתנות ואפילו כסף.

"איכשהו היא מסדרת שהיא תהיה בלידה שלך"

ידידה של אחת המיילדות מספרת בדיוק איך עבדה השיטה. לדבריה, מאז שהייתה בחודש שני העניקה למיילדת טיפולי רפלקסולוגיה, "ואיכשהו היא מסדרת שהיא תהיה בלידה שלך" - וזו מיילדת שכולם רוצים שתהיה בלידה שלהם", סיפרה הידידה.

כדי ללוות לידה שלא במשמרת, המיילדת חותמת על אישור מיוחד ודי חריג שבו היא מתחייבת שלא לקבל שום תמורה . בידי בית החולים מצויים עשרות טפסים כאלה שעליהם חתמה אותה יולדת. הקשר עם המיילדות מתחיל כבר בקורס הכנה ללידה ונמשך הפעם גם בצד הציבורי. כך נוצר מצב שיולדות שילמו על שירות שהיו אמורות לקבל בחינם.

מבית החולים הלל יפה נמסר בתגובה כי הם "רואים בחומרה את הטענות, ומרגע שהועלו פנה מנהל בית החולים למשרד הבריאות ודרש להקים ועדת חקירה. עד לבירור העניינים, המיילדת הועברה מתפקידה".
ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי עם תום עבודת וועדת הבדיקה, יוצגו הממצאים למנכ"ל המשרד.

סקר חדשות 2: האם את/ה מתכוון להתחסן נגד שפעת החזירים?

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק