מי שנכנס בסערה לתפקיד, שנתיים אחרי אירועי אוקטובר 2000, עוזב את הלשכה בסערה גדולה לא פחות. שמונה שנים בתפקיד החוקר מספר 1 של השוטרים, לא הכינו את עו"ד הרצל שבירו לרגע השפל הזה: ניצב במשטרה, שאמור היה להגיע רחוק, צועד לחדר החקירות כחשוד בעבירות מין.

רגע לפני שהוא עוזב את התפקיד, מגיע שבירו כדי להגיש את המסקנות שלו. "אין ספק שמדובר בחקירה לא שגרתית", אומר שבירו על פרשת בר-לב. "מדובר בקצין בכיר ובעבירות מין לא שגרתיות", אמר. "פרשת בר-לב היא לא הפרשה של הניצבים שמתמודדים למפכ"לות. לא במפכ"ל ולא בסמפכ"ל דבק רבב בעניין הזה".

"הגרסה אומתה גם על ידי החשוד"

"כשהתחלנו את החקירה היה פער משמעותי. בסיומה של החקירה רוב הרקע העובדתי אומת. אורי בר-לב, מבחינת חוות דעת החוקר לא חשוד בעבירת האונס - הבהרנו את זה. שאר התלונות - התשתית שלהן נמצאה די מבוססת ולגבי הפרשנות המשפטית - פרקליט המדינה יחליט".

"הגרסה של המתלוננת בעיקרה אומתה גם על ידי החשוד", אמר שבירו והוסיף: "גרסתה נמצאה במרבית הפרטים נכונה".

"אם תופסים זאת כהווי - אוי ואבוי"

שבירו התייחס בראיון גם לדברים שאמר המפכ"ל לשעבר אסף חפץ לחדשות 2 על הפרשה. "כשמפכ"ל לשעבר אומר שמדובר בהווי, בעוונותיי - אני מתקופתי בפנימייה יודע שהווי זה ישיבה סביב קומזיץ עם אקורדיון, הרי על הפרק היו הטרדות מיניות בפרשיה שאנחנו חוקרים, ואם המפכ"ל מדביק לזה הווי - זה דבר מאוד מאוד מטריד. אם הכחול של המשטרה זה הכחול של החברה וככה אנחנו תופסים את זה - אוי ואבוי.

"מה מתלוננת בתוך המשטרה צריכה לחשוב כשהיא עוברת הטרדה מינית והיא שומעת שמפכ"ל לשעבר אמר שזה הווי אולי זה יחסום אותה להגיש תלונה? מה האזרח הקטן חושב כשהוא יושב בבית ושומע שמפכ"ל א' אומר על מפכ"ל ב'? הוא צריך לבחור מי עושה קנוניה ומי לא עושה קנוניה? לבחור באחד מהם? זה דבר מאוד קשה. מה הציבור חושב על מנהיגיו שאחד תופל על השני אשמה כזו או אחרת?", שואל שבירו.

על תלונתה של ד"ר אורלי אינס

"אחרי שידעתי שקיימת תלונה ושמעתי אותה מפי חגי פלד מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, ישבתי אצלו בלשכה ושמעתי על פרטי התלונה, בסופו של דבר הוא אמר לי שהיא לא מוכנה להתלונן, הוא ניסה להפציר בה אבל היא לא רצתה. בסוף החלטנו שאני מתקשר אליה. אני התקשרתי אליה, הייתה שיחה עניינית, היא לא הייתה מוכנה בשום פנים ואופן להתלונן - היא סירבה להתלונן. היא אמרה לי - אתה לא תמשוך אותי בלשון. לא היה קצה חוט", מספר שבירו.

לדבריו, מתלוננת בעבירת מין זה דבר מאוד לא קל. "זה מאוד לא פשוט. כשמתלוננת בעבירת מין לוקחת אחריות ובאה להתלונן היא עושה צעד קשה - אנחנו רואים את העניין הציבורי בתלונה הזו - אבל בהחלט זה לא פשוט".

"החברה צריכה להתמודד עם זה. חברה צריכה לראות איך באמת מתייחסים למתלוננות על עבירות מין. לכם בתקשורת יש גם חלק בזה. צריך לראות איך בסופו של דבר מגלים את העבירות מטפלים בהם ושומרים על חברה יותר נקייה", אומר שבירו.

על מינויו של יוחנן דנינו לתפקיד המפכ"ל היו לו שתי מילים להגיד: "מינוי מצוין".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק