אברהם פרדה מפחד עכשיו לצאת מהבית. חושש ממראה של שוטר או ניידת שעוברת במקרה ברחוב. הצעיר בן ה-18 מלוד, נער נורמטיבי ללא עבר פלילי, שהה יותר משבועיים במעצר בגלל פשע שלא ביצע.

פרדה נעצר בחשד לביצוע שוד בתחנת דלק ברמלה. החוקרים טענו בבית המשפט כי הוא הודה ושיחזר - לא שוד אחד, אלא עשרה מקרים. "החשוד שדד מספר רב של תחנות באזור המרכז בעזרת סכין תוך הפעלת כוח בחלק מהמקרים", נכתב בבקשה להארכת מעצרו. "הוא הודה אחרי שנראה מצולם בחלק מהם, ביצע הובלה והצבעה על המקומות".

אלא שהודאה של פרדה, לטענתו, לא הייתה תוצאה של רצון לנקות את המצפון או להתוודות. "הפילו אותי לרצפה, בעטו בי, שמו לי רגל על הפנים, הבטן", מספר הנער בכאב. "הם הושיבו אותי והרביצו לי עם סרגל. לא ידעתי מה להגיד כדי שיעזבו אותי". לבסוף נשבר פרדה. "אמרתי לו: 'זה אני, תעזוב אותי'", הוא נזכר. "הוא אמר לי: 'יפה מאוד, ככה אני אוהב אותך'".

"הם דומים אחד לשני"

בני משפחת פרדה סירבו להרים ידיים ויצאו למאבק. הם השיגו צילומי אבטחה של אחד ממעשי השוד, זיהו את הפושע האמיתי ורצו עם הראייה החדשה למשטרה. שם לא רק שלא התרגשו מההתפתחויות - האשימו את קרוביו של הצעיר בפעולה לא חוקית.

"בזמן שאנו מטפלים בחקירה, הגיעו בני המשפחה לתחנת הדלק ולקחו את סרט הצילום", ציין רב סמל מתקדם אורן ששון ממשטרת רמלה ואף הוסיף: "אנו יודעים שבעדה זו יש הרבה אנשים הדומים אחד לשני. יכולים להיות הרבה שדומים לו - אני לא אחקור את כולם".

רגע לפני הגשת כתב האישום ובלחץ המשפחה הורתה הפרקליטות למשטרה על בדיקת דנ"א לכוס ממנה נראה השודד שותה ונמצאה בזירה. הממצאים קבעו: פרדה אינו העבריין. ומי הפושע האמיתי? החשוד עליו הצביעה המשפחה. הוא הודה במיוחס לו ונעצר.

"מדוע ילד בן 18 שוהה במעצר אחרי שכבר בליל המעצר שיחזר מעשי שוד שלא היו מעולם וממשיכים להחזיק אותו במעצר?", מתקומם עו"ד אריק קדוש, פרקליטו של פרדה. "מדובר בשערורייה בלתי מתקבלת על הדעת", סיכם פרקליטו השני של הנער, עו"ד אסף שרעף.

המשטרה: לא עלתה טענה לשימוש בכוח

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "אופן ניהול חקירת המשטרה, לרבות בחינת השאלה אם נפלו בה כשלים מהותיים, ייבחן על ידי הגורמים הרלוונטיים במשרד".

במשטרה אומרים כי "במהלך כל תקופת המעצר לא עלתה טענה כלשהי על שימוש בכוח. במידה והייתה עולה טענה כזו היא הייתה מועברת מיידית לטיפול במחלקה לחקירת שוטרים. בכל מקרה- עדיין קיימת לאיש הזכות לפנות לתלונה במידה והוכה. כדבריו".