"הייתי במסיבה ביום חמישי בלילה. ראיתי את הנערות שמדובר בהן, הן לא נראו בנות 14, הייתי נותן להן 18-19 כמו כלום. הן הגיעו עם שמלות ונעלי עקב וממש לא נראו ילדות" – כך אמר אמש חברו הטוב של בעל מועדון ה"רפאלי" בהרצליה, בו שתו לשוכרה 4 קטינות בנות 14 בליל חמישי האחרון ואחת מהן כמעט מתה כתוצאה משתייה מופרזת של אלכוהול.

מעצרם של ארבעת החשודים – בעל הפאב, 2 ברמנים והיחצ"ן – הוארך הלילה בבית משפט השלום בתל אביב עד הערב (ראשון) ב-18:00. הם חשודים במכירה ושידול של קטינות לשתיית אלכוהול. שופט השלום יחזקאל הראל אמר בהחלטתו כי "מחומר הראיות שהוצג בפניי עולה כי קיימות לכאורה סתירות בין עדויות החשודים לבין ראיות נוספות שהובאו לפניי, והן מעלות כי קיים חשד סביר הקושר את כל החשודים לעבירות המיוחסות להם. החשד העיקרי נופל על בעל המועדון". השופט ציין עוד כי יש חשש שהחשודים ינסו לשבש את החקירה, ולכן "יש לאפשר את השלמת החקירה או את המשכה כאשר החשודים נתונים במעצר". בית המשפט הטיל צו איסור פרסום על שמות החשודים ותמונותיהם.

במהלך הדיון עלה כי חלק מהמשקאות לא נמכרו אלא חולקו חינם. אחד החשודים קרא לעבר השופט במהלך הדיון: "אדוני, לא נתתי להן שתיה, אני לא מכיר אותן בכלל". חלק מעורכי הדין של החשודים כיוונו את החיצים לעבר הסלקטורית שעובדת במקום, נערה בת 17 בלבד, ואמרו כי היא לא הייתה צריכה להכניס קטינות למקום. עו"ד ששי גז, פרקליטו של אחד החשודים, אמר לשופט כי "אם היו מביאים לכאן נער בן 16 הנראה מבוגר יותר, גם אתה היית שופט אותו במקום ולא שולח אותו לבית משפט לנוער".

ידידתו של בעל הפאב אמרה לחדשות 2 באינטרנט כי "זו תופעה ידועה, אני מכירה את זה בהרצליה, הרבה מאד קטינות מגיעות ונכנסות למועדונים ושותות שם. זה בטח לא אשמתו של בעל המקום, אולי אשמתו של היחצ"ן – זה הליין שלו. הביאו להן מים כשראו שהן היו שיכורות". עורכת הדין של היחצ"ן, עו"ד זוהר רון, אמרה כי "מרשי לא ידע שהן קטינות, אין לו שום קשר לעבירה עצמה, הוא לא מוכר ולא נותן אלכוהול".

המשטרה: ידעו שהן קטינות - וחילקו אלכוהול בחינם

מועדון ה
מועדון ה"רפאלי" בהרצליה | צילום: חדשות2

בליל שבת נעצרו 4 מעובדי הבר "רפאלי" בהרצליה - מנהל המועדון, 2 ברמנים ויחצ"ן - בחשד שהגישו אלכוהול לארבע נערות בנות 14 ושיכרו אותן עד לאובדן הכרה וסיכון ממשי לחייהן. הנערות נמצאו מוטלות לפנות בוקר בלילה שבין חמישי לשישי באמצע הרחוב, ופונו לבית החולים מאיר בכפר סבא, כשאחת מהן הייתה מחוסרת הכרה במצב קשה מאוד ובדמה כמות אלכוהול מסכנת חיים. מצבה השתפר במהלך השבת והיא הועברה לאשפוז במחלקת ילדים.

מצבן של יתר הבנות השתפר ומוגדר קל. שתיים מהן שוחררו לביתן ונערה נוספת נשארה להשגחה בבית החולים. הבר "רפאלי" בהרצליה פיתוח, שם הישקו את הנערות, נסגר בהוראת המשטרה בצו ל-30 יום.

רפ"ק אהוד דיין, ראש משרד חקירות ומודיעין במשטרת גלילות, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי "כל ארבעת החשודים קושרים את עצמם לאירוע. כל אחד מהם מודה בחלקו שלו". במהלך חקירתם במשטרה התברר כי הם מכרו את האלכוהול לקטינות ואף חילקו אלכוהול בחינם בחלק מן המקרים.

"מדובר באירוע חמור משום שזה לא נעשה בהיסח הדעת, אלא בכוונת מכוון. על פי חומר הראיות, כל המעורבים ידעו שהן קטינות ובכל זאת חילקו להן אלכוהול בחינם. בעל המועדון נתן אישור גורף להשקות את הנערות. אפילו הסלקטורית במקום היא נערה בת 17, מה שמעיד על ההתנהלות במקום", לדברי רפ"ק דיין.

"הנערה שהייתה במצב קשה הייתה קרובה מאד למוות"

בדיקת DNA קשרה חשוד לאונס מזעזע בת
"שתו עד אובדן הכרה". צילום אילוסטרציה | צילום: רויטרס

במשטרה מעריכים כי ארבעת העצורים ידעו שמדובר בנערות קטינות, וזאת על בסיס היכרות מוקדמת של חלק מהם עם הנערות, ומדגישים כי לא מדובר ב"ליין" של צעירים אלא במועדון הפתוח לכל הגילאים. "זו תופעה חברתית שהיא חמורה ומצערת. משטרת ישראל עושה מאמצים אדירים למיגור התופעה, גם בתחום האכיפתי וגם בתחום החינוכי, אבל נדרשת פה התערבות של כל המערכות. התוצאה יכלה להיות טרגית ביותר. הנערה שהייתה במצב קשה הייתה קרובה מאד למוות", הוסיף רפ"ק דיין.

הבנות, שתיים מהן מרמת השרון ושתיים מהרצליה, הגיעו למועדון בעיר אליו הכניסה חופשית. הנערות סיפרו כי במועדון שתיית האלכוהול היתה חופשית והן צרכו משקאות רבים. סגן מנהל מחלקת ילדים בבית החולים מאיר בכפר סבא, ד"ר דני נמט, סיפר כי בגופן של הנערות נמצאה רמת אלכוהול פי 6 או 7 יותר מהרמה הנחשבת לסבירה - "רמה מסכנת חיים ללא כל ספק", לדברי הרופא.

לחדשות 2 בפייסבוק כבר הצטרפתם? 

בנות 14 כמעט מתו מאלכוהול - סיקור מיוחד:

בעל הבר הודה: חילקתי אלכוהול בחינם לנערות

נערות שתו אלכוהול; אחת נפגעה קשה