שוב עוברי אורח משלמים את המחיר? אמג'ד שהוואנה, בן 15 נהרג, ונער נוסף באותו הגיל נפצע קל, כשירי נפתח לעבר אוטובוס הסעות של תלמידים סמוך לכפר קסאם. הבוקר יובאו שישה חשודים במעורבות בירי לבית המשפט השלום בראשון לציון, לצורך הארכת מעצרם.

האוטובוס שהיה בדרכו לפזר ילדים שלמדו בטייבה נסע לכיוון אזור המשולש, וכשהיה בסמוך לכפר קסאם החלו לכיוונו יריות. האוטובוס המשיך בנסיעה גם לאחר הירי לכיוון המרפאה בכפר, שם קיבלו מספר פצועים טיפול רפואי ראשוני. 

צוותי מד"א שהוזעקו למקום פינו את שהוואנה, שנפצע אנוש, לבית החולים בילינסון בפתח תקווה, שם הוא נפטר מפצעיו. לפצוע קל הוענק טיפול ראשוני במקום.

מחקירת המשטרה עולה כי לפני כיומיים אירע סכסוך קשה בין שתי חבורות תלמידים בבית הספר בכפר קאסם. כתוצאה מהסכסוך, נהג מנהל בית הספר ללוות את התלמידים באותה הסעה שהותקפה היום. דווקא היום הוא לא נכח באוטובוס.

מהחקירה עולה עוד כי הירי, שתוכנן מראש, בוצע על ידי רובה קלאצ'ניקוב. היורה רוקן מחסנית שלמה בירי על האוטובוס - ונמלט. זאת, בירי אוטומטי. המשטרה עצרה במהלך היום ארבעה חשודים לחקירה.

החשד: סכסוך בין תלמידים

המשטרה פתחה בחקירת נסיבות האירוע הקשה. לפי הערכה ראשונית הירי שבוצע בתקרית התבצע מנשק אוטומטי. גורמים במשטרה מעריכים כי הגורם לירי הוא סכסוך בין קבוצות תלמידים שנסעו בהסעה.

מפקד משטרת ראש העין, סנ"צ ירון קלדס, התייחס למקרה: "החקירה בעיצומה וחוקרים של היחידה המרחבית מלקטים את כל הפרטים, על מנת לגבש איזושהי תמונה שממנה נפיק שמות של חשודים ונבצע מעצרים".

לדברי קלדס מדובר ככל הנראה בסכסוך בין קבוצות נערים מבית הספר. "על פניו הירי היה לעבר יושבי האוטובוס ולא לעבר מישהו ספציפי מהנוסעים. מדובר בקפיצת מדרגה. ירי בנשק אוטומטי הוא מעשה חריג", הוסיף קלדס. "אני מקווה שעוד הלילה נבצע מעצרים".

ראש עיריית כפר קסאם, נאדיר סרסור, אמר לחדשות 2 באינטרנט בתגובה לאירוע הקשה כי "מי שביצע את הטבח הזה, זה אנשים או אזרחים שהגיעו מחוץ לעיר שלנו, ועל זה אנחנו מכוונים להשבית את העיר למשך יומיים.

בנוסף פנה סרסור לוועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, וביקש מהם לערוך ישיבה מיחודת על מנת לדון באלימות הגואה בקרב המגזר הערבי בארץ.

 לפני חודשיים: בן 17 נהרג בטעות

רק לפני כחודשיים נהרג יפתח מור יוסף (17), במהלך ניסיון של גורמים עבריניים לחסל עבריין אחר ברמלה. לאחר שנפצע באורח אנוש מירי מרכב חולף, נפטר מור יוסף בבית החולים אסף הרופא.

לאחר האירוע, פרסמנו במהדורה המרכזית כיצד נראו השניות לאחר הירי שהביאו למותו של מור יוסף. בסרטון ניתן לראות כיצד עוברי האורח מבחינים בנער המוטל על הרצפה, ומנסים לעזור לו עד שיגיעו הצוותים הרפואיים.

בהכנת הכתבה השתתפו: משה נוסבאום, פוראת נסאר, יוסי זילברמן ויואב אבן.