בית משפט השלום התיר בצהריים לפרסום כי העבריין הבכיר ומי שהחליף את האחים אברג'יל בראש ארגון הפשיעה שלהם, מוטי חסין, נעצר בחשד לתיאום והוצאה לפועל של שני מקרי רצח שאירעו לפני כחצי שנה בבת ים ובחולון. הרקע לרצח: מאבקי שליטה בין ארגוני פשע בעולם התחתון וניסיון "עריקה" של אחד מאנשיו לארגון פשע מתחרה.

על פי החשד, חסין וחברו שלומי ניאמצ'יק הם העומדים מאחורי חיסולם של אבי דוד ז"ל, בכניסה למסעדה בבת ים באוקטובר 2011, ושל איציק גפן ז"ל, שנורה גם הוא למוות מטווח קצר כחודשיים לאחר מכן בתחנת דלק בחולון. בשני המקרים היו אלו רוכבי אופנוע שביצעו את החיסול - ונמלטו מהזירה.

זירת החיסול בחולון, 2011 (צילום: חדשות 2)
זירת הרצח בחולון, דצמבר 2011 | צילום: חדשות 2

המשטרה מעריכה כי המניע לרצח הוא מאבקי שליטה בעולם התחתון. איציק גפן, הקורבן בתחנת הדלק בחולון, היה מוכר כאיש הכספים של משפחת אבוטבול, ואילו אבי דוד "ערק" מארגון הפשיעה של אברג'יל לארגונו של מוסלי. לטענת החוקרים, מקרי הרצח בוצעו בצורת "כיפה אדומה" - הקורבן זומן לשיחה עם אחד העבריינים ואז נורה מקטנוע חולף על ידי האחרים.

שני חשודים נוספים במעורבות בפרשה הם צחק זרבי ואופיר ניאמצ'יק, שיושב בימים אלו בכלא. להערכת המשטרה, השניים היו מעורבים ברצח של איציק גפן בחולון.

"חסין ניסה לייצר את האליבי המושלם"

"ההישג הרציני ביותר בפענוח הזה הוא שהצלחנו לשים את היד לא על מי שביצע בפועל את הרצח ולחץ על ההדק, אלא על מי ששילח, תכנן וארגן", הסביר פקד ניר שוורץ, ראש מחלק חקירות בימ"ר ת"א. "הטעות החמורה של חסין היא שהוא שם את עצמו בזירת הרצח. מטרתו היתה לייצר את האליבי המושלם. לצערו הרב הצלחנו באמצעות אמצעים רבים לאסוף פרטים על התחכום הרב שבעזרתו הביאו את הקורבנות לזירה ובסמוך אליהם נרצחו".

"אנחנו מדברים על שתי זירות פעילות מאוד ושוקקות אדם", הוסיף שוורץ, "האחת במסעדה בצהרי היום, שהיא הומה אדם והשנייה היא תחנת דלק. הצלחנו גם לראות את ההמולה, הפחד והחשש בקרב הציבור בזירות עצמן, לכן אנחנו יותר משמחים שהצלחנו לפענח את התיקים הללו".

לא נמלט (צילום: חדשות 2)
חסין בבית המשפט, בשבוע שעבר | צילום: חדשות 2

סנ"צ ניסים דאודי, ראש מפלג תשאול בימ"ר תל אביב, סיפר בראיון לחדשות 2 באינטרנט כי "זו היתה חקירה סמויה שהחלה עם הרצח של אבי דוד, והמשיכה חודשיים לאחר מכן ברצח של גפן. אחרי חקירה ארוכה מאוד, בה נוצר מארג של שבבי ראיות, כיום יש לנו ראיות לכאורה להגשת כתב אישום. מדובר בסכסוכים בין ארגוני פשיעה. אבי דוד נחשב למי שערק מאברג'יל ועזב לארגון מתחרה, ולגפן היה סכסוך כספי עם ארגון אברג'יל".

"כיפה אדומה": נורו מטווח קצר ע"י אופנוענים

אבי דוד, בן 29, נורה למוות בחודש אוקטובר האחרון על ידי שני רוכבי אופנוע שעברו במקום בזמן שישב במסעדה ברחוב רוטשילד פינת דניאל בבת ים. כוחות מד"א שהוזעקו לזירת הירי ניסו לבצע בו פעולות החייאה, אך מותו נקבע במקום.

מבדיקה ראשונית של האירוע התברר כי האלמונים שרכבו על האופנוע ירו צרור כדורים לעבר הגבר שישב במסעדה. הנרצח היה חברו הטוב של שי דעבול, שנרצח שבוע קודם לכן במרכז מסחרי בחולון.

זירת הרצח בבת ים, אוקטובר 2011 (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
זירת הרצח בבת ים, אוקטובר 2011 | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

בחודש דצמבר האחרון נורה למוות איציק גפן, תושב נתניה בן 39, בתחנת דלק "פז" הממוקמת סמוך לבית החולים וולפסון בחולון. גפן שנחשב בעבר ל"איש הכספים" של אסי אבוטבול, נורה מטווח קצר על ידי שני בני אדם רכובים על אופנוע. הוא פונה לבית החולים, שם נקבע מותו.

שמו של מוטי חסין עלה לכותרות גם סביב ניסיון החיסול הכושל בחוף בת ים בשנת 2008, במהלכו נרצחה מרגריטה לאוטין ז"ל. חסין היה ככל הנראה היעד לחיסול, שהרקע לה היה מאבק כוח בין ארגוני פשיעה. אז היה זה ארגונו של אבוטבול שניסה לפגוע בבכיר במשפחת אברג'יל - אך בחודשים האחרונים שבו, על פי החשד, אנשי אברג'יל לפגוע בארגונים המתחרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק