אנשי מוסד ההנצחה הלאומי לשואה ולגבורה נדהמו הבוקר עם הגעתם למוזיאון "יד ושם": על אחד הקירות בכניסה לאתר רוססה במהלך הלילה כתובות נאצה מכוערות, בהן נכתב בין היתר "תודה היטלר על השואה הנהדרת שסידרת לנו, רק בזכותך קיבלנו מדינה מהאו"ם".

במשטרה מעריכים כי האחראים למעשה ההשחתה הם "גורמים חרדים קיצוניים", זאת בעקבות החתימה שהתגלתה סמוך לאחת הכתובות, בה נאמר "העדה החרדית העולמית". צוות החקירה המיוחד שהוקם במחוז ירושלים של המשטרה מבצע מספר פעולות חקירה שנועדו לעלות על עקבותיהם של האלמונים שריססו את הכתובות, אולם עם זאת, כל כיווני החקירה נבדקים.

ברחבה המרכזית של המקום רוססו לא פחות מ-15 כתובות נאצה. באחת מהכתובות שרוססו במקום נכתב "ציונים רודפים, הכרזתם מלחמה על היטלר בשם העם היהודי - אתם הבאתם את השואה", ובאחרת: "מדינת ישראל  - האושוויץ הרוחני של עדות המזרח". 

הוונדליסטים ציירו גם את השביל המוביל למחנה ההשמדה אושוויץ ועליו מגן דוד, והוסיפו את הכתובות "אם היטלר לא היה, הציונים היו צריכים להמציא אותו", וכן "יהודים התעוררו, משטר הרשע הציוני מסכן אותנו".

הכתובות הפוגעניות ביד ושם, ארכיון (צילום: חדשות 2)
המשטרה פתחה בחקירה | צילום: חדשות 2

הכתובות רוססו בין היתר על קיר הזיכרון המפורסם ברחבת כיכר גטו ורשה, המתאר את הגירושים ההמוניים של היהודים אל מחנות ההשמדה. האנדרטה קבועה בקיר העשוי מלבנים אדומות המסמלות את חומות הגטו.
 
כוחות משטרה גדולים הוזעקו לזירת האירוע ופתחו בחקירה. יחד עם השוטרים נמצאים גם עשרות מאנשי "יד ושם" המסייעים להם לאסוף ראיות ראשוניות.

"נחצה פה קו אדום חמור מאד"

יו"ר הנהלת יד ושם, אבנר שלו, אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "לתדהמנתו ולכאבנו גילינו כתובות נאצה על הקירות של כיכר ורשה, כיכר הזיכרון. כל הכתובות כוונו באופן חד נגד הציונות והציונים. זו פעם ראשונה שדבר כזה קורה וקשה היה להעלות על הדעת שדבר כזה יקרה".

"נחצה פה קו אדום חמור מאוד", הדגיש יו"ר יד ושם. "המקום הזה מסמל חיבור, אחדות, פתיחות וסובלנות ואותה יד נעלמה וזדונית רצתה לפגוע בערכים אלה, היא נוטפת שנאה. קשה לקבל כי במקום כה מרכזי אנו נתקלים בביטויים כאלה של שנאה".

"קשה מאוד לנחש מי אחראי. כל הכתובות מתקיפות בעוצמה את הציונות בצורה בוטה. אבל רק כתובת אחת השאירה חתימה: 'העדה החרדית העולמית'", סיכם שלו. "בחנו את מצלמות האבטחה והעברנו הכל למשטרה. זה נמצא בחקירה".

עובדי יד ושם המומים, הבוקר (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
עובדי יד ושם המומים, הבוקר | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

בתגובה ראשונה למעשה ההשחתה, אמר שר החינוך גדעון סער כי הוא מזועזע ממעשה ההשחתה ומתוכן הכתובת. "מי שחילל וטינף את יד ושם בכתובות מופרעות אלה, עשה זאת במטרה לפגוע ברגשות הציבור", אמר סער והוסיף כי הוא סומך על משטרת ישראל שתדע לאתר את הפושעים ולהביאם לדין. "רק מופרעות נפשית יכולה להביא אדם לעשות מעשים כאלה", כך לדברי סער בריאיון לחדשות 2 באינטרנט.

בעקבות האירוע החמור שוחח הבוקר השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' מפקד מחוז י-ם במשטרה, ניצב ניסו שחם. "יש לחקור ולשים יד במהירות על המבצעים השפלים של אירוע מזעזע בו נפגע אחד מסמליו הבולטים של עם ישראל", אמר השר. "אני מזועזע מפגיעה במקום זה אשר חשיבותו לבני האדם באשר הם חשובה ביותר".

באירוע אחר בצפון ירושלים, סמוך לבית הדין לעבודה בכניסה לשכונת שועפט, נוקבו צמיגיהם של 7 כלי רכב השייכים לתושבים ערבים. על חלק מכלי הרכב רוססו כתובות נאצה, כשבאחד מהם נכתב "האולפנה". צוות חקירה של משטרת ירושלים פתח בחקירת האירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק