שוב פעולה מכוונת נגד בני העדה האתיופית בבאר שבע: אלמונים ריססו כתובות נאצה על קברה של קשישה אתיופית במתחם בית העלמין בעיר. על הקבר נכתב: "מוות לכושים" וצלבי קרס רוססו בספריי שחור.

בני משפחתה של האישה הבחינו בכתובות הנאצה כשביקרו בקברה ומיהרו להגיש תלונה במשטרה. על רקע פרשת האפליה בגן הילדים בעיר שנחשפה בחדשות 2 לפני כשבוע, החליטו להתייחס לתלונה ברצינות ופתחו בחקירה.

כתובות נאצה גזעניות כנגד העולים מאתיופיה בבאר שבע (צילום: חדשות 2)
צלבי קרס על הקבר בבאר שבע | צילום: חדשות 2

"זו לא הפעם הראשונה שזה קורה", סיפר בבכי לחדשות 2 קפיאלו, תושב באר שבע שגילה את כתובת הנאצה על מצבת אמו. "זה קרה גם בשבוע שעבר כשבני המשפחה עלו לקבר. פנינו לקבלן שינקה וישפץ וחשבנו שבכך זה הסתיים, אבל היום ראינו שהמעשה חזר על עצמו".

במשטרה חושדים שחבורת ניאו-נאצים שלא אהבה את העובדה שקברה של הקשישה האתיופית מוקם בין קברים שחלקם שייכים לאנשים ממוצא רוסי ביצעו את המעשה. "מעציב אותי שזה קורה שבוע אחרי שילדים מופרדים בגן בגלל צבע עורם", הוסיף קפיאלו. "כנראה שרוצים להפריד אותנו מהתושבים, לא רק בגן - אלא גם בקבר".

הגננת: "אין הפרדה - הם מעולם לא היו יחד"

פרשת הגן שמפריד בין הילדים האתיופים לבין הילדים הלבנים ששוהים במהלך היום באותו מתחם נחשפה בחדשות 2 לפני כשבוע. בעקבות תלונות ההורים של ילדי הגן, נחשפה חלוקה הגזעית שהתבצעה תחת אפם של מפקחי המדינה שלא עושים דבר לטיפול בתופעה.

אחת הגננות המועסקת בגן הילדים, תועדה במצלמה נסתרת כשהיא אומרות: "מה הפרידו בניהם? הם לא היו ביחד אף פעם". מתוך העדות מתברר כי אותה הפרדה גזעית בין הילדים שקטנים מידי להבין את המתרחש, נמשכת כבר זמן רב.

ואם זה אינו מספיק מקומם, לא ניתן להבין מדוע דווקא בכיתה בה שוהים הילדים הלבנים הסביבה היא מטופחת ומרווחת ואילו כיתת הילדים האתיופים מוזנחת ביותר וגודלה קטן בהרבה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד פתח בבדיקה והוא מגנה ומוקיע כל תופעה של גילויי גזענות. יודגש כי במקרים בהם התגלו בעבר תופעות של אפליה על רקע גזעני, נקט המשרד במדיניות נחרצת וברורה למניעתן".

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק