מקלות, אבנים, מוטות ברזל, בתים שרופים, שנאה ודם - כבר שנה וחצי משתוללת האלימות בלב שכונת מאה שערים בירושלים. רק בשבוע שעבר שידרנו תמונות והקלטות קשות של חסידי גור מתחננים מהמשטרה שתחלץ אותם מדירה נצורה, והתמונות הקשות לא מפסיקות להגיע.

מאז שידור הכתבה, הגיעו למערכת מאות סרטונים המתעדים את המתרחש בשכונה הזאת. מי שפנו אלינו הפעם היו קבוצה שמכונה הסיקריקים, שהעבירו למשטרה כמה מהתמונות המזהות את הפורעים.

הרקע למהומות הינו קרבות קשים בין חסידי גור לבין הסיקריקים על שליטה בכמה מבנים בשכונה המכונים "בתי ורשה".

באחד הסרטונים שלפניכם "מככב" סגן-ניצב אלי כזרי, מפקד מרחב ציון במשטרת ירושלים, הקצין הבכיר שאחראי על מאה שערים. כזרי מתועד כשהוא מנסה לפזר התגודדות של הסיקריקים, תוך שהוא מאיים עליהם שחסידי גור יעשו בהם שפטים.

"מה יש למשטרה נגד הסיקריקים?"

בעקבות פרסום הסרטונים בשבוע שעבר, נעצר אחד התושבים שנראה מתפרע בהם. פרקליטו עו"ד יהודה פריד תוהה מדוע מכל המתפרעים שנראו בסרט לקחו דווקא את מרשו. "רואים מתפרעים רבים אחרים שלא הועמדו לדין. מה יש למשטרה נגד הסיקריקים?", שואל פריד.

במשטרה הבהירו כי הוקם צוות חקירה מיוחד כדי למגר את תופעת האלימות הקשה, אך דוח סודי שהגיע לידי מערכת חדשות 2 חושף את הבעייתיות הקשה של המשטרה באזור כניסה לשכונת מאה שערים. המשטרה הבטיחה כי עשרות כתבי אישום יוגשו בפרשה, אך בינתיים הוגש רק אחד נגד יוסף קיין-חז"ן, מהפעילים המרכזיים של הסיקריקים ומי שלטענת המשטרה היה ה"רוח החיה" מאחורי האירוע האחרון.

ממשטרת ירושלים נמסר כי "הטיפול בעימותים בין החצרות במאה שערים נמצאת בראש סדר העדיפויות של המחוז, ועד כה נעצרו עשרות חשודים. חלק מן החשודים אף הורחק מירושלים. מאז גל המעצרים הנרחב, חלה ירידה משמעותית בעימותים בין הצדדים ובהפרות סדר. הפעילות המשטרתית תימשך עד למעצר כל המעורבים והעמדתם לדין". 

"יש לי אישה מקיאה ודופקים פה עם פטיש 5 ק"ג"

ההקלטות ששידרנו בשבוע שעבר המחישו יותר מכל את רפיסותה של משטרת ירושלים בטיפול בסכסוך האלים. בשיחה שערכו שני בני זוג עם שני מוקדנים שונים במקביל נשמעת נציגה של המשטרה כשהיא מבשרת למתלונן על כך שתשלח לכיוונו ניידת. אותו זה לא סיפק: "כבר שלוש שעות אני מדווח פה על אירוע. פיזרו גז מדמיע לתוך החדר שלי. יש לי אישה בהריון ושני תינוקות מקיאים. דופקים פה עם פטיש של חמישה קילו".

השיחה שניהלה רעייתו של האיש עם המשטרה לא הייתה יעילה הרבה יותר: "מה קורה עם הניידת שלנו?", היא שאלה. "אנחנו מותקפים פה באבנים ואני לא מבינה למה אתם מחכים. אנחנו מתקשרים כל כך הרבה פעמים ואף אחד לא מתייחס, ריבונו של עולם. מה אנחנו מבקשים, קצת הגנה?".

המוקדנית השיבה לה: "אני מבינה, אבל למה את מתנפלת עליי? זה לא שאני נוהגת בניידת". אבל השיא הגיע דווקא בשיחה הבאה - כשהנצורים היו חסרי אונים. הם דיברו עם המשטרה מחשש לחייהם, וזכו לתגובה צוננת מהמוקדנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק